Strpljenje na izmaku: Besmislice kojima nadležni na dnevnom nivou unose nervozu u škole 1foto: R.Z./ATAImages

Strpljenje prosvetnih radnika je na izmaku i to su jasno poručili državi koja umesto da ispuni ono na šta se sama obavezala, ulazi u nove okršaje sa zaposlenima u školama. Ovog puta sa direktorima.

Nakon što se ispostavilo da je broj ljudi koji su u ponedeljak učestvovali u štrajku mnogo veći nego što su to prijavili rukovodioci obrazovnih ustanova, direktorima je stigao dopis iz Ministarstva prosvete u kojem ih na više mesta „upozoravaju“ na propuste „u obaveštavanju roditelja i Ministarstva o organizaciji rada škola kada nema nastave“.

Nije dozvoljeno, veli prosvetna vlast, da direktori deci i roditeljima saopšte da učenici ne treba da dolaze u školu kada nastavnici obustavljaju rad.

Od direktora se, kažu nadležni, „očekuje da organizuju bezbedan boravak učenika u školi u kojoj su nastavnici obustavili rad“.

Znači li to da su u školama u kojima je potpuno obustavljen rad direktori trebali da prećute đacima i roditeljima da časova neće biti i da im to saopšte kad se deca pojave u školi?

Ili su direktori bili dužni da čuvaju đake pošto njihove kolege nastavnici nisu u ponedeljak držali nastavu?

Možda da im ispeku palačinke, po ugledu na predsednika, što reče jedan direktor, i sačekaju da se školsko zvono regularno oglasi za kraj nastavnog dana, pa da učenike pošalju kućama?

Strpljenje na izmaku: Besmislice kojima nadležni na dnevnom nivou unose nervozu u škole 2
Foto: J. Diković/Danas

Spisak besmislica koje maltene na svakodnevnom nivou stižu od nadležnih dodatno unosi nervozu u škole i zaoštrava odnose između prosvetnih radnika i resornog ministarstva.

Setimo se samo poruke od pre desetak dana kojom je školama zabranjeno da skraćuju časove na 30 minuta zbog velikih vrućina u učionicama.

U nesvest su padala i deca i nastavnici u pregrejanim učionicama, a vlast je smislila da bi za skraćivanje časova u trajanju od svega nekoliko dana trebalo da se traži i dobije saglasnost štabova za vanredne situacije.

Kao da se redovno ne događa da se časovi skraćuju zbog utakmica, slava, 8. marta i da se propušteno nadoknađuje u hodu, ako za tim uopšte ima potrebe.

No, vratimo se štrajku i zahtevima sindikata za poboljšanje materijalnog položaja prosvetnih radnika.

Kaže premijer Miloš Vučević da nije trebalo zakazati štrajk između dve runde pregovora, ali odmah zatim da nema skrivenih para te može da bude 1.001 štrajk i protest.

„Hajde da pričamo kako da vratimo ugled profesorsko-nastavničko-učiteljskoj profesiji, da vratimo dostojanstvo njihovoj profesiji. I to da bude u fokusu rada sindikata, ne samo pitanje plata“, rekao je premijer.

Hajde da, za početak, država odgovori šta je konkretno preduzela u tom cilju i ako već spočitava sindikatima što se bave onim što je njihov posao, neka odgovori dekanima koji školuju buduće nastavnike, čiji predlozi godinu i po dana stoje u nekoj fioci Ministarstva prosvete.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari