Mnogi smatraju da je neposrednim izborima za nacionalne savete nacionalnih manjina Srbija napravila značajan pomak u poštovanju ljudskih prava. Izbori su održani 6. juna, a većina saveta je do sada konstituisana. U Novom Pazaru se u sredu pri (ne)uspešnom konstituisanju bošnjačkog nacionalnog saveta desio skandal koji daleko prevazilazi značaj ove institucije. Na izborima za bošnjački nacionalni savet najviše glasova osvojila je Bošnjačka kulturna zajednica muftije Muamera Zukorlića, a daleko za njim zaostale su Bošnjačka lista i Bošnjački preporod, koje su podržale partije dva ministra Sulejmana Ugljanina i Rasima Ljajića.


Za apsolutnu većinu Zukorliću je ipak nedostajao jedan glas, a u Novom Pazaru se davno spekulisalo da muftija ima „svoje ljude“ na listi Ljajićevog Bošnjačkog preporoda, te da mu nije problem da obezbedi većinu. To se u sredu i desilo. Dva većnika Bošnjačkog preporoda podržali su konstituisanje saveta koji predvodi BKZ. Ostali sa Ugljaninove i Ljajićeve liste nisu ni došli na sednicu. Na sednici su obznanjene najblaže rečeno skandalozne odluke nadležnog Ministarstva za ljudska i manjinska prava. Najpre su na čudan način dva kandidata sa liste „Preporoda“ ostala bez mesta u savetu. To su naravno oni koji su podržali predlog Zukorlića. Oni tvrde da su njihove ostavke falsifikovane i najavljuju tužbe. Predstavnik Ministarstva Petar Antić na samoj sednici pročitao je izmenjenu verziju Poslovnika kojom je za verifikaciju mandata potrebna većina od dve trećine članova, ubrzo je napustio zasedanje, ali i pozvao novinare da napuste sednicu jer nemaju akreditaciju za praćenje. Za svih 16 prethodno formiranih saveta bila je dovoljna prosta većina, za Bošnjake dvotrećinska. Zašto? U nemuštom odgovoru novinarima, Antić je pomenuo „specifičnost“ bošnjačke zajednice i želju Ministarstva da savet Bošnjaka bude „stabilan“. Kada za jednu stranu važe jedna, a za druge naprasno promenjena drugačija pravila, to nema veze sa „specifičnošću“. Reč je o direktnoj diskriminaciji.

Pošto država ne priznaje formiran savet, verovatno će biti raspisani novi izbori, na kojima, naravno, Zukorlićeva lista neće učestvovati, a Suljova i Rasimova hoće. Onda će Bošnjaci, uz dve verske zajednice dobiti i dva nacionalna saveta. Neće biti da je to po njihovoj, već je pre reč o želji države. Muftija Zukorlić mnogima nije simpatičan, ali to nije razlog da država flagrantno krši sopstvene zakone i pravila kako bi onemogućila listu koju on predvodi da formira savet. Takvim potezima država samo daje „vetar u leđa“ Zukorliću, jer nedvosmisleno pokazuje da su joj važniji interesi dva ministra u Vladi Srbije nego izborne volje bošnjačkog naroda. Da je ovako nešto činjeno u vreme Miloševića, ajde de, ali u vreme demokratske i proevropske vlasti…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari