Republika Srpska 9. januara svečano je obilježila 20 godina postojanja. Po jednima često osporavana, po drugima neželjena, Republika Srpska danas je, uprkos svemu, realnost i međunarodno priznati entitet (vidjeti Dejtonski sporazum) unutar BiH.


Sasvim je logično zaključiti da svi oni koji osporavaju pravo Republici Srpskoj da proslavi svoj 20. rođendan, osporavaju i Dejtonski sporazum koga su potpisale najmoćnije sile svijeta ali i Srbija i Hrvatska kao njegovi garanti. Za neupućene da kažemo, da je Dejtonski sporazum jedan od najuspješnijih međunarodnih ugovora koji je uspostavio mir u BiH, između ostalog i zato što je napravio unutrašnju organizaciju BiH kakva i danas postoji.

I sam vaš list našao se na udaru „slobodnih“ ali dovoljno neupućenih ili zluradih mislilaca, zato što ste se, kakvog li grijeha, „drznuli“ da štampate dodatak o Republici Srpskoj. To što je u vašem dodatku Republika Srpska analizirana iz više suprotstavljenih uglova i nije zadovoljilo neupućene „slobodne“ mislioce, koji nasjedaju na vješto plasirane stereotipe o Republici Srpskoj kao dežurnim krivcima, to je posebna priča za dublju analizu.

No, takvima smo uvijek radi osvježiti pamćenje podatkom, da 9. januara 1992. godine kada je nastala današnja Republika Srpska, na teritoriji BiH nije bilo rata. Prema tome, istina je da je Republika Srpska nastala tog dana kao izraz volje srpskog naroda. Dakle, nije proizvod nikakve agresije niti genocida, nikakvog Načertanija, Memoranduma, nikakve velike Srbije kako to vole reći ostrašćeni mediji u Federaciji. Posebno njihov javni servis Federalna televizija, koja je u svom, po ko zna kom naletu na Republiku Srpsku, jezikom mržnje kakav nije viđen ni za vrijeme poslednjeg rata, ovog 9. januara, trovala javni prostor u BiH, proglašavajući kompletan srpski narod genocidnim, i u kome nije poštedjela čak ni pokojnog Zorana Đinđića.

Proslavu dvadesetog rođendana Republika Srpska je obilježila svečanošću koja je protekla u duhu mira i tolerancije i nije bila uperena ni protiv koga. Na svečanost su bili pozvani svi – i Hrvati i Bošnjaci i međunarodni predstavnici i dr. Sa svečane akademije svi govornici poslali su poruke mira, izrazili su potrebu saradnje i međusobnog uvažavanja. Predsjednik Dodik naglasio je da Republika Srpska želi da da svoj doprinos ulasku BiH u Evropsku uniju. Predsjednik Tadić, koji je na svečanost u Banjaluku pozvan kao predsjednik Srbije a ne Demokratske stranke, ponovio je da ostaje otvoren poziv Federaciji BiH da sa Srbijom potpiše sporazum o specijalnim vezama, Kusturica, da će Andrićgrad koji gradi sa Republikom Srpskom biti grad mira. U čemu je onda problem!?

To što na ovom skupu nije bilo bošnjačkih lidera iz Federacije, govori samo da oni ne uvažavaju realnost, ne poštuju Dejton ali i da propuštaju priliku i nemaju volje za jačanje saradnje i dobrih odnosa, te nedolaskom upravo daju doprinos na razgradnji BiH. Hrvatski lideri tu priliku nisu htjeli propustiti i bez ikakve nelagode Čović i saradnici stigli su u Banja Luku i u svečanoj atmosferi čestitali su Republici Srpskoj jubilej. Svojim prisustvom rođendan su uveličali i čestitali i srbijanski, ruski, kineski, poljski i ukrajinski ambasador te predstavnici nekoliko međunarodnih organizacija. Američkog ambasadora nije bilo ali je, koliko prije mjesec dana, ponovio Dodiku da Republiku Srpsku niko ne može dovesti u pitanje. Mi u Republici Srpskoj smo to doživjeli kao čestitku.

Svi crkveni velikodostojnici u Republici Srpskoj su takođe odlikovani a odlikovanje je primio i banjalučki biskup Franjo Komarica. Odlikovanje je, na fonu ponašanja bošnjačkih političkih lidera i reisa Mustafe Cerića, jedino odbio muftija banjalučki Edhem Čamdžić. Iskreno govoreći, to odlikovanje prije je bilo namjenjeno Islamskoj zajednici u Republici Srpskoj nego muftiji Čamdžiću lično, koji je, uzgred, za vrijeme rata bio kapetan 375. brigade Armije BiH i pod sumnjom da je počinio zločin u Vozućoj u jesen 1995. godine, o čemu su već pisali mediji u BiH.

Tadić je odlikovan zbog ličnog doprinosa na jačanju specijalnih veza između Srbije i Republike Srpske koje su Dejtonom omogućene. To što je ruski predsjednik Medvedev odlikovao Milorada Dodika takođe ne bi trebalo da je uvrijedilo bilo koga i ne bi trebalo nikome da smeta. Naprotiv!

Republika Srpska danas ne osporava teritorijalni integritet niti međunarodni subjektivitet BiH. Mir, politička i ekonomska stabilnost i samoodrživost, stvaranje vrijednosti za bolji život građana i poštovanje slova Dejtonskog sporazuma glavne su odrednice Republike Srpske. U njoj danas ima mjesta za svakog dobronamjernog čovjeka.

A ako je neko preosjetljiv 9. januara na 20. rođendan Republike Srpske možda primjetio pojačane emocije građana, one svakako nisu sadržavale zadrtost niti buku javne demonstracije koja bi unespokojila bilo koga. To je bila samo svjetlija strana patriotizma u čijem centru je čovjekoljublje, što je, složićete se, primjerena datom prazniku.

Zato kvalifikacije i uvrede na račun Republike Srpske i srpskog naroda uopšte, plasirane iz Sarajeva na pomenuti praznik 9. januara, kakve do sada u javnom prostoru BiH nisu zapamćene, a koje su potpirivali i neki „slobodoumni“ mislioci iz Beograda, ne predstavljaju samo političku nepismenost, pakost i zluradost bez pokrića, već klasični nesankcionisani jezik mržnje za koji smo se nadali da je zauvijek nestao sa ovih prostora. No Sarajevo nas je u tome demantovalo.

Autor je savjetnik za medije predsjednika RS

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari