Nedavno odustajanje koncesionara od eksploatacije dva naša najperspektivnija rudna ležišta prošlo je gotovo nezapaženo. Po neka štura informacija, kao da je reč o još jednom neuspelom poduhvatu, koji će uskoro ionako biti zatrpan nailazećom pričom o novom senzacionalnom poslu. Nažalost, ovde se zaista radilo o značajnom poduhvatu, čijom se nerealizacijom dovodi u pitanje opstanak srpskog rudarstva. A ovo je sigurno jedan od najtežih trenutaka u preko 170 godina dugoj savremenoj istoriji rudarenja u Srbiji (od dolaska na ove prostore barona Fon Herdera, najvećeg rudarskog imena tadašnje Evrope).

Istorijat srpskog rudarstva najlakše se čita iz knjige o RTB Bor. Šta sve ovaj gigant nije preturio preko glave. U svojoj novijoj istoriji i besomučnu otimačinu od strane države (ionako je sve bilo opštedruštveno, zar ne?), pa haos u vreme sankcija (izvoz bez potpune dokumentacije), uz višegodišnji podbačaj u realizaciji planova geoloških istraga (imperativ opstanka svakog rudarskog sistema). Uspevao je, i pored svega, da opstane i bude konkurentan na Londonskoj berzi metala (iako je dolazio iz zemlje socijalističkog načina privređivanja), da bude stožer prihoda države (posebno njenog deviznog priliva) i nosilac razvoja regiona (i „hranitelj“ više od dvadeset hiljada porodica istovremeno). Nije ga dotuklo ni smanjenje korisnog koncentrata u rudi (koje se i dalje kreće u granicama isplativosti), ali postoji opasnost da ga uništi trapav proces privatizacije. Izgubljene godine navodnih priprema za privatizaciju, pa tri neuspela tendera razvučena preko granica predviđenih rokova i najnoviji period traženja rešenja, čine vremenski zaostatak i gubitke koji se teško mogu nadoknaditi.

Ni ostali rudarski sistemi nisu bolje prošli. Udruženje rudnika uglja sa podzemnom eksploatacijom je 1992. godine, kad je to odgovaralo EPS-u, pripojeno tom energetskom gigantu, da bi 2003. godine na najgrublji način iz njega izbačeno kao štetočina. To što je fizički obim proizvodnje uglja tokom tog perioda gotovo prepolovljen, pa tako izraubovan sistem prepušten sam sebi, kasnije će se ispostaviti, nije ničija briga ni odgovornost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari