Prošlo je osam meseci, a od rezultata popisa ništa. Zar je to moguće da pored toliko angažovanih popisivača, današnje tehnike i opšteg interesa da se sazna koliko koga ovde živi i koliko ima nacionalnih manjina?

To je veoma važno, jer se na osnovu broja pripadnika nacionalnih manjina određuju i dodeljuju finansijska sredstva nacionalnim savetima, a najvažnije od svega jeste to koliko se umanjio broj pripadnika nacionalnihmanjina, odnosno koliko se asimiliralo zbog izuzetno negativnih zakona po pitanju političkih prava. U njima se postavljaju visoke lestvice za osnivanje političkih stranaka, ne poštuje se Ustav, a pogotovo član 20, gde se kaže da se dostignuta ljudska i manjinska prava ne mogu umanjivati.

Po mom dubokom uverenju, jedini krivci za neobjavljivanje statističkih podataka jesu Vlada i bivši predsednik Srbije. On je imao veoma veliki uticaj na sve državne institucije, pa mogu da sumnjam u njegove namere i kalkulacije sa brojem nacionalnih manjina kojima je mnogo obećao, a kojima je jako malo dao, pogotovo hrvatskoj manjini, kojoj ni međudržavni potpisani sporazum nije pomogao u ostvarivanju dogovorenog. Ako smo popis radili da bi sa njime manipulirali, onda je trebalo prepisati stari popis iz 2001. godine i smanjiti troškove. Sumnjam u regularnost ovog popisa, jer su podaci sakriveni od javnosti. Hoće li neko krivično da odgovara zbog zataškavanja popisa stanovništva?

Blaško Temunović, predsednik Hrvatsko-bunjevačko-šokačke stranke, Subotica

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari