Nakon objavljivanja najnovijeg izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije na putu evrointegracija mogli smo da čujemo da je „sistemska korupcija i dalje ozbiljan problem“ (EK), ali takođe i ocene da je „ovo najbolji izveštaj za Srbiju do sada“ (predstavnici Vlade Srbije). Obe ocene su zasnovane na činjenicama. Međutim, niti je dorečeno primenom kojih mera će korupcija prestati da bude sistemska, niti je išta neobično u tome što je izveštaj bolji od svih prethodnih, zato što se tokom svake godine barem nešto uradi. Pravo je pitanje da li je trebalo i moglo da se u istom periodu uradi više.

EK u izveštaju pominje korupciju 22 puta, a u posebnom poglavlju polazi od konstatacije o „unapređenju institucionalnog okvira za borbu protiv korupcije i radu na primeni preporuka GRECO i međunarodnih konvencija“. Ove ocene su neposredno vezane za osnivanje Agencije za borbu protiv korupcije. Kaže se i da su za Agenciju „alocirane prostorije i budžetska sredstva“ (ne kaže se da su sredstva bila nedovoljna da se iko u Agenciji zaposli tokom ove godine). Međutim, EK uočava da se Akcioni plan za primenu antikorupcijske strategije ne ispunjava (pogrešno datirajući taj dokument iz 2006. u 2007. godinu), kao i to da ne postoji jasan plan za primenu ratifikovanih međunarodnih konvencija.

Ispravna je konstatacija EK da će Agencija imati problema u radu zbog nedovoljno snažnih nadzornih ovlašćenja, pogotovo u vezi sa finansiranjem partija. Konstatuje se da „u međuvremenu“ (tj. tokom 2009) „nije bilo dovoljno kontrole“ u ovoj oblasti. Nažalost, razlozi za to su pogrešno identifikovani u „nedostatku kapaciteta i ovlašćenja RIK“ umesto u odsustvu minimuma volje u tom politički konstituisanom telu da ispuni svoje zakonske obaveze.

Izveštaj kaže da su „organi gonjenja pokazali veću posvećenost borbi protiv korupcije, što je dovelo do hapšenja nekoliko osumnjičenih, kao i jednog broja otvorenih slučajeva na visokom nivou“, ali i da je „procesuiranje korupcije i dalje nedovoljno efikasno“. Zatim sledi oštra ocena o „krupnim preprekama za iskorenjivanje sistemske korupcije“, i konstatacija da su najranjiviji sektori javne nabavke, privatizacija, veliki budžetski rashodi, oporezivanje i izdavanje dozvola.

Evropska komisija uočava da se nedovoljna zaštita „duvača u pištaljku“ negativno odražava na borbu protiv korupcije. Uzgred, ovo je jedna od obaveza Srbije na osnovu preporuka GRECO, o čijem izvršenju je Vlada trebalo da obavesti to telo Saveta Evrope do kraja ove godine. Poslednji voz da se na tom polju nešto učini bilo bi usvajanje amandmana koji je Zaštitnik građana predložio da se inkorporira u Zakon o slobodnom pristupu informacijama. Kad smo već kod tog propisa, valja reći da EK konstatuje napredak koji se ogleda u povećanom broju zahteva za pristup informacijama i u velikoj aktivnosti Poverenika, ali govori i o problemima – manjku zaposlenih u službi i nepostojanju (Vladinog) mehanizma za obezbeđenje izvršenja Poverenikovih odluka.

U oblasti javnih nabavki EK primećuje takođe zakonodavni napredak, ali skreće pažnju na to da je jedna od pretpostavki za punu primenu zakona konstituisanje Komisije za zaštitu prava kao nezavisnog organa. Budući da je rok za izbor članova ovog tela u Skupštini istekao još 6. jula 2009, da oni još nisu ni predloženi, i da se EK ne osvrće na tu činjenicu, moglo bi se reći da su na ovom mestu progledali Vladi kroz prste.

Naročito je značajno to što EK, baš u okviru poglavlja o borbi protiv korupcije posvećuje pažnju statusu i problemima u radu nezavisnih institucija (pored Agencije i Poverenika pominju se DRI, Odbor za rešavanje o sukobu interesa, Savet za borbu protiv korupcije, Komisija za zaštitu konkurencije, Uprava za javne nabavke, Komisija za zaštitu prava, Zaštitnik građana).

Izveštaj EK na temu korupcije svakako nije ni dovoljno detaljan ni oštar koliko je mogao da bude. Međutim, mnogi putokazi za delovanje su dovoljno jasni. Štaviše, ko je hteo da sluša, mogao je iste poruke odavno da čuje iz Beograda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari