Ono što važi za muslimane, ne važi za pravoslavce; ili obrnuto. Ova vrsta diskriminacije posve je neprihvatljiva.


Organi uprave zahtevaju saglasnost SPC za registrovanje druge verske zajednice. U članu 2 stav 2 podzakonskog Pravilnika o sadržini i načinu vođenja Registra crkava i verskih zajednica stoji da se „u saglasju sa Srpskom pravoslavnom crkvom u Registar upisuje i odgovarajuća organizaciona jedinica Rumunske pravoslavne crkve u Banatu“. Vidljivo je da upravna vlast ne želi da se meša u kanonski spor SPC i RPC s obzirom na zahtev ove poslednje da se prizna njena eparhija u Srbiji; uočljivo je da se priznavanje statusa RPC ne vezuje samo za dobijanje saglasnosti od SPC, nego da se ono bez bilo kakvog legalnog osnova ograničava na jedan deo državne teritorije (Banat).

Predstavnici Ministarstva vera su u više navrata isticali da tretiraju pravoslavnu crkvu kao jedinstvenu versku zajednicu i da stoga ne žele da se mešaju u njene unutrašnje sporove. Oni RPC i SPC tretiraju kao delove jedne crkve i daju prednost odlukama SPC koje se donose na račun RPC. Imajući u vidu činjenicu da je status RPC tesno povezan sa položajem pripadnika rumunske nacionalne manjine (prema terminologiji Parlamentarne skupštine Saveta Evrope „rumunske/vlaške“ nacionalne manjine), ovakvim pristupom Ministarstvo vera propušta da ispuni neke svoje obaveze utvrđene članom 24 Zakona o ministarstvima. Mislim pre svega na afirmaciju i razvoj slobode veroispovedanja, saradnju države sa crkvama i verskim zajednicama i unapređenje njihovog položaja u društvu, zaštitu verskih komponenata u kulturnom i etničkom identitetu nacionalnih manjina, kao i na pružanje pomoći u zaštiti pravnog i društvenog položaja crkava i verskih zajednica i na ostvarivanje njihovih zakonom utvrđenih prava.

Dok Ministarstvo vera tretira RPC i SPC kao delove jedne pravoslavne crkve i zbog toga odbija da registruje prvo eparhiju, a potom protoprezviterijat RPC, ono u navedenom Pravilniku u članu 5 navodi da se „pod imenom Islamska zajednica u Srbiji u Registar upisuju legitimni, na osnovu unutrašnjih propisa obrazovani mešihati i muftijstva, kao i organizacione jedinice u njihovom sastavu koje prijave“. U skladu sa ovom odredbom Ministrstvo vera registrovalo je i Islamsku zajednicu u Srbiji i Islamsku zajednicu Srbije, dve ljuto zavađene frakcije naših muslimana, čiji se članovi, pa i imami, međusobno svađaju, vređaju i fizički obračunavaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari