Srbija je, izgleda, definitivno krenula u pravcu ubrzanog ulaska u totalnu političku krizu, u politički kaos, što i jeste jedini način da se, konačno, „dozove pameti“. To je klasičan primjer kada se neko političko stanje mora dovesti do apsurda da bi se uopće moglo (raz)riješiti.

Srbija je, izgleda, definitivno krenula u pravcu ubrzanog ulaska u totalnu političku krizu, u politički kaos, što i jeste jedini način da se, konačno, „dozove pameti“. To je klasičan primjer kada se neko političko stanje mora dovesti do apsurda da bi se uopće moglo (raz)riješiti. Izborom radikala i četničkog vojvode Tomislava Nikolića na dužnost predsjednika Skupštine, Srbija je u najmanju ruku na ivici apsurda. Da stanje bude što bliže apsurdnom pobrinuli su se sljedbenici Slobodana Miloševića (Socijalistička partija) i Koštuničini demokrati. Dakle, dvije partije koje i sami nazivi obavezuju da budu najpouzdaniji oslonac svakoj vrsti neofašizma, a ne njegovi saveznici.
Možda je ostao još samo jedan korak do toga da se Srbija nađe u totalnom mraku: Nikolić je, naime, već najavio mogućnost uvođenja vanrednog stanja u Srbiji, objašnjavajući to teškom situacijom oko Kosova, što bi moralo izazvati teške, nesagledive posljedice, a to bi mogao biti uvod u početak rješavanja političke krize u Srbiji.
Da li je i Bosna i Hercegovina na „dobrom putu“ da svoju političku situaciju dovede do apsurda? Po svemu sudeći – jeste. Od septembra 1990. godine ovdje se na vlasti nalaze gotovo iste političke snage – nacionalne stranke i(ili) njihovi politički surogati. Prošlo je više od 11 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a nad Bosnom i Hercegovinom lebdi ista ona opasnost kakva je lebdjela od samog dolaska nacionalnih stranaka na vlast – podjela na tri nacionalne poludržavice i konačan nestanak zajedničke države triju naroda.
Prije sedam i po mjeseci izabrana je nova vlast u BIH. I šta je ta vlast do sada postigla? Ama baš ništa. Dva pitanja oko kojih su se političke partije najviše sporile i od čijeg rješavanja je zavisila evropska sudbina BIH – ustavne reforme i reforma policije – i dalje su na mrtvoj tački. Čak bi se moglo reći da su stavovi oko ustavnih promjena udaljeniji danas nego što su bili u vrijeme glasanja o ustavnim amandmanima prije više od godinu dana. Identična je situacija i sa policijom. Uz to, pojavio se novi problem oko kojeg se stranke na vlasti još više međusobno mogu udaljiti, a to je Srebrenica.
Nakon presude Suda pravde u Hagu kojom je Republika Srpska osuđena za genocid, povratnici u Srebrenicu našli su se u izuzetno teškom položaju. Nemaju povjerenja u vlasti RS da žele i mogu rješavati nihove probleme, ali ni u vlasti u Federaciji. Stoga su se odlučili za najgore moguće rješenje – iseljavanje iz Srebrenice, i to u šatorsko naselje pored Sarajeva.
I međunarodna zajednica je potpuno načisto da političke partije koje se nalaze na vlasti, i na nivou entiteta i na državnom nivou, ne žele i ne mogu postići sporazum o spornim pitanjima i tako Bosnu i Hercegovinu usmjeriti u pravcu evropskih integracija. Stoga se u posljednje vrijeme sve više špekuliše – i tajno i javno – o nastojanju međunarodne zajednice da s vlasti ukloni one pojedince koji predstavljaju najveću prepreku reformama i izlasku Bosne i Hercegovine iz duboke političke, ekonomske, socijalne i moralne krize.
To se, prvenstveno, odnosi na Milorada Dodika i Harisa Silajdžića, koji imaju potpuno suprotne poglede u odnosu na državno uređenje BIH. Dodik neće ni da čuje da bi se nešto vlasti s RS moglo prenijeti na državni nivo. Čak u posljednje vrijeme prijeti da bi mogao državi oduzeti neke prerogative koje su entiteti ranije na nju prenijeli. Silajdžić, s druge strane, vidi izlazak iz krize kroz ukidanje entiteta, u čemu protivnici njegovog političkog koncepta vide nastojanje da se BIH uredi kao unitarna država u kojoj bi većinski narod imao i – većinsku vlast.
I to je tako. I bit će sve dok se na vlasti budu nalazile nacionalne stranke i(ili) njihovi politički surogati, jer su njihovi ciljevi i interesi u samom ishodištu potpuno suprotstavljeni i sukobljeni. Stoga će se i Bosna i Hercegovina, kad-tad, suočiti sa totalnim apsurdom, s kakvim se danas suočava Srbija, da bi konačno mogla ugledati svjetlo na kraju tunela.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari