Tragovi bezbrižnih vremena

Ostavite komentar


  1. Vila je ta 1983 bezbrižna za „pravnike“ koje je tada „bio glas“ da su toliko „stručni“ i da „dva pravnika imaju tri mišljenja“. Naravno „pravnicima“ nije padalo na pamet da brinu o inflaciji i stalnom padu nemačke marke otkako je Karter posle posete Beogradu kada se provozao sa šeširom sedeći na zadnjoj haubi kabrioleta i nogama na sedištu „prošao kroz ceo Beograd od palatealbanije do slavije“ a onda u Topčideu na ručku rekao „ovu parčekanju ničega smo mi izdržavali od 48“. 80te su bile bezbrižne za sve bez mozga koji nisu shvatali da „njihov standard“ potiče od lažne industrijalizacije i opšte kriminalizacije birokratizacijom i da se srlja u neminovni bankrot 1989 kada je ceo „sretni socijalizam“ devalvirao svoju vrednost za 10000 puta. A onda „srećom“ Milošević razbuca SKJ i SFRJ svojom patološkom glupošću aparatčika, i niko nije primetio da je SFRJ bankrotirala sa vim svoji „sretnim sećanjima“ na „bezbrižno vreme“ kada se živelo od čeka na poček od par meseci koje pojede inflacija ili kredita 3za1 da bi se srečio „par nepar“ vožnja i uvozila struja i nafta.
    Seća li se neko te 1983 i stravičnih restrikcija struje a da nije bio „drug parijac“ i živeo u „bezbrižnom okruženju drugova“ kojima niko nije smeo da isključuje struju kao što su to bezdušno radili „moralno politički nepodobnim“

      1. Bas mi se svidela prica, nema nikakve veze sa 83. jesmo li ono tada imali bonove za kafu?

    1. Ja se secam restrikcija struje, nestasice kafe, deterdzenta (1982-86)… Secate li se vi sta je i kako uradio Ante Markovic? Redova ispred predstavnistava za Mazde, Sony trinitrone, Panasonic kamere i turistickih agencija koje su pokrivale daleke destinacije? Punog voza mladih za vikend, cak i tad, od kraja sedamdesetih do kraja osamdesetih na relaciji Beograd-Zagreb? Nisam ni znao ko je ko a tko je tko. Secate li se i da je Evropa htela preko reda i bez ikakvih pravila, da nas „potkupi“ prakticno da udjemo u EU i budemo primer istocnoj Evropi? Nakon SFRJ nastupilo je doba nacionalisticke/patriotske logike, znanja, vrednoce, odgovornosti, savesti i zdravog razuma. Kakvi tabloidi takva i logika. I kod nas i kod tisucljentne brace. Tako smo i stigli ovde gde smo – u zlatno doba. Posli smo, naravno, 1987-me kad smo izabrali Slobodana Milosevica i postavili sebe u centar univerzuma kao nebeski narod i bezvrednosni sistem koji je i danas na snazi. Nije nas s puta gluposti i ludosti nista omelo (to je najgora kombinacija a ne „patnja i ponos“ iz teksta koja se ponekad moze pravazici ako se dobro promisli). Nije nas nista omelo u ozbiljnoj nameri da naudimo sami sebi i sopstvenoj deci a izgleda da i nece (sto bi rekli, „ako bude srece“).

      1. da su Slovenci i Hrvati imali planove za razbijanje države otkad su ušli u zajedničku državu, a ne kad je Milošević došao na vlast.

  2. Predivan tekst, pun iskrenih emocija. Ovo je jedan pokusaj da se vratimo najlepsim osecanjima, zdravom emocionalnom zivotu jer je nase drustvo postalo popriste mrznje, zlobe i najgorih emocija

Ostavite komentar


Lični stavovi

Nerođendanska čestitka Aleksandru Šapiću 10

Nerođendanska čestitka Aleksandru Šapiću

"Beogradski dani porodice" su posvećeni najvažnijoj ćeliji društva i promovišu jedinstvo porodice, kulturu, tradiciju i umetnost. Sve ove reči asociraju na idejnog tvorca ove manifestacije, iako je nekada teško odrediti da li se te asocijacije javljaju po sličnosti ili suprotnosti.

Naslovna strana

Naslovna strana za 29. april 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Ana Ćurčin, muzičarka

Danas predstavlja pokušaj objektivnosti i relavantnosti prema nekakvoj istini koja bi trebalo da bude jedna vodilja kada je žurnalistika u pitanju.