Zamislite, pa se zamislite 1Foto: Freeimages/cierpki

Zamislite vest na svim naslovnim stranama i u udarnim emisijama svih medija, da je predsednik države razgovarao sa liderima parlamentarnih stranaka u Srbiji i time otvorio unutrašnji dijalog o Kosovu.

Većina opozicionih lidera nije se složila sa načinom na koji je predsednik zamislio dijalog i šta mu je krajnji cilj, ali su se svi složili da je dijalog jedino rešenje i da će ga nastaviti. Srbija bi stvarno bila demokratska država.

Zamislite da je predsednica Skupština Srbije uvrstila u dnevni red predlog zakona jedne opozicione poslaničke grupe i otvorila raspravu, na kojoj nije bilo političkih nadgornjavanja, već se raspravljalo samo o sadržaju predloga. Najviša institucija Srbije bi radila u konstruktivnoj demokratskoj atmosferi.

Zamislite da je Ustavni sud po hitnom postupku otvorio raspravu o zakonu o privremenom umanjenju penzija. Zamislite da je javni tužilac na konferenciji za medije, bez prisustva političara, objavio da je otvorena istraga o rušenju objekta u Savamali. Srbija bi bila pravna država, a sudstvo nezavisno.

Zamislite da predsednica vlade u prisustvu predsednika države saopštava da su se stvorili uslovi, finansijski i politički, da se ukine zakon o umanjenju penzija i da će se ispoštovati odluke Ustavnog suda. Institucije u Srbiji bi radile svoj posao.

Zamislite da je Beogradski univerzitet, posle iscrpnog i obimnog rada komisija po fakultetima, saopštio da se došlo do zaključka da su te i te doktorske diplome funkcionera plagijati. Razmatrane su i diplome tih i tih funkcionera i došlo se do zaključka da one nisu sporne. Nadležni organi sprovešće proceduru za izricanje sankcija svima koji su omogućili da do ovih slučajeva dođe. Tamo gde ima osnova podneće se i krivične prijave. Univerziteti u Srbiji imali bi stvarnu autonomiju.

Zamislite da je predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti kritikovao neki potez državnog vrha, pa su mu se na razgovor najavili predsednik države i predsednik vlade. Prihvatili su opravdanu kritiku i dogovorili se o češćim susretima. SANU bi i dalje bila vrhunska nacionalna institucija i ne bi bila pod uticajem trenutne vlasti.

Zamislite odgovor patrijarha srpskog da to pitanje nije za Crkvu, već za državu, u šta se Crkva neće mešati. Crkva i država bi bile odvojene.

Zamislite izjavu za medije na auto-putu, tehničkog direktora Koridora Srbije, u prisustvu predsednika države, ministarke, direktora i drugih funkcionera, kojom saopštava da je struka došla do zaključka zbog čega se brdo obrušilo i šta dalje treba preduzeti. Javna preduzeća bi u Srbiji funkcionisala.

Zamislite da je šef inspekcijskih službi u prisustvo ministarke za građevinu i građevinskih inspektora na konferenciji za medije saopštio da su srušene sve nelegalno izgrađene kuće na Savskom nasipu, među kojima su i kuće porodice bivšeg predsednika države. Inspekcije bi bile nezavisne i imale bi svoju svrhu.

Zamislite da se nesrećni slučaj sa rušenjem vojnog helikoptera i pogibijom nedužnih ljudi desio u vreme prethodne vlasti, na samom kraju mandata tadašnjeg ministra vojnog, kakvu bi efikasnost ostvarile strukture vojne, tužilaštvo i skupštinski anketni odbor. Kakve bi tek izjave bile, o ovom događaju, funkcionera sadašnje vlasti.

Zamislite da je kafanu na vrhu Srbije na Kopaoniku od hiljadu kvadrata, u nacionalnom parku, sagradila svastika jednog lidera iz Saveza za Srbiju, a ne tajkun vladajuće stranke pod tuđim imenom, kakvu bi efikasnost ostvarili opština, inspekcija, ministarstva, tužilaštva, sa utrkivanjem funkcionera da istaknu svoj doprinos, a tek kakve bi bile izjave predsednika države na svim nacionalnim medijima redom. Šta mislite u kom roku bi bila srušena ova građevina, ne čekajući da prezimi još jednu zimu sa kojim dinarom više. Zakoni u Srbiji su efikasni samo za protivnike.

Zamislite da je Srbija demokratska i pravna država.

Zamislite, pa se zamislite.

Autor je profesor u penziji iz Novog Sada

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari