Uobičajena stvar sa dolaskom svake nove vlade je da jedna od njenih prvih odluka bude da od javnosti zatraži 100 dana „za uhodavanje“. Neke traže i po šest meseci, ali ova neće imati taj luksuz. Već dva meseca su potrošena od kada su završeni izbori, a proći će još par nedelja dok se vođe nove koalicije ne dogovore čije je šta. Kako je sada već jul, Vlada će praktično početi da funkcioniše tek od avgusta, ako se do tada svi vrate s godišnjih odmora.


I dok bi u nekim ranijim vremenima ministri lagodno mogli da uzmu slobodno bar do januara i da tek tada počnu da razmišljaju o nekim zakonima, merama i projektima, zjapeći budžetski deficit, uveliko nezakonit nivo javnog duga i galopirajući cenovnici nateraće Mlađana Dinkića kao glavnog ekonomistu buduće vlade da odmah krene na posao.

Podaci ne daju prostora optimizmu. Javni dug Srbije već je dostigao 52 odsto, a granica koja ne bi smela da se pređe iznosi 45 procenata. Inflacija u prva tri meseca dostigla je 3,2 odsto, a prava poskupljenja počela su tek nedavno. Kurs je sa 104 na početku godine stigao na 115 dinara za evro danas, a sva je prilika da se tu neće zaustaviti. Svaki četvrti građanin je bez posla i bar po tome smo stigli i čak prestigli Španiju. U Americi je nezaposlenost 8,3 odsto i zbog toga Baraku Obami preti gubitak izbora. Prosečna plata pokriva tek 70 odsto potrošačke korpe. Ta plata je 350 evra, skoro najniža u celom komšiluku. Piletina košta više od 300 dinara za kilogram. Paradajz više od 100. S prosečnom penzijom od 25.000 dinara, malo ko od najstarijih sebi može da priušti život.

A to nije sve. Prava poskupljenja tek predstoje. Iz gotovo svih prehrambenih sektora proizvođači najavljuju nove cenovnike, koji će najverovatnije stupiti na snagu baš paralelno s početkom rada nove vlade, u avgustu ili najkasnije septembru. Iz EPS-a traže skuplji kilovat. Malinari hoće da im robne rezerve kupe njihov životno bitan proizvod i to po ceni koju su još odavno zamislili. Dragan Đilas hoće da karte za autobus poskupe ili da novi premijer Ivica Dačić ukine akcize na gorivo koje kupuje GSP. Železara se gasi. Jat propada. I tako dalje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari