Kosovo je juče proslavilo pet godina od proglašenja nezavisnosti. Na prvi pogled, sve je u Prištini odrađeno po uobičajenim standardima proslava državnosti: održani su parada i svečana sednica parlamenta, građanima su se obratili najviši zvaničnici, položeni su venci i cveće na spomenike i groblja zaslužnih pojedinaca…

Kosovo je otcepljenje od Srbije jednostrano proglasilo Deklaracijom o nezavisnosti, koju je 17. februara 2008. aklamacijom usvojila kosovska skupština. Prvog dana, Kosovo je priznala Kostarika, a dan kasnije SAD, Turska, Avganistan, Albanija, Velika Britanija i Francuska. Do danas, Kosovo je zvanično priznalo 98 država. Među njima, naravno, nije Srbija, ali ni još neke važne države: Rusija, Kina, Indija…

Pet godina od jednostrano proglašene nezavisnosti, Kosovo nije rešilo neke od ključnih problema niti uspostavilo kontrolu nad celom svojom teritorijom. Srbi koji žive na severu ne priznaju kosovske institucije, a nezadovoljstvo statusom pokazuju i politički predstavnici još nekih etničkih manjina koji priznaju Republiku Kosovo, ali zameraju kosovskim vlastima da „zaboravljaju“ da ispoštuju njihova zagarantovana prava. Ako se tome dodaju velika nezaposlenost i siromaštvo, Kosovo je, ipak, daleko od „države velikih mogućnosti“, kako se izrazila njena predsednica Atifete Jahjaga.

Predsednica Jahjaga je istakla i da je Republika Kosovo „nepobitna realnost“, nezavisnost „nepovratni proces“, ali i podsetila na „večito prijateljstvo“ sa SAD. Koliko je prijateljstvo Vašingtona i Prištine, snažno pokazuje i čestitka američkog predsednika Obame povodom godišnjice nezavisnosti Kosova. Srbiji je pak Dan državnosti čestitao „samo“ državni sekretar Džon Keri. Ali, da i prijatelji umeju da iznerviraju, dokazuje i reakcija Vašingtona na nedavne izjave albanskih političara o ujedinjenju Albanije i Kosova i stvaranju jedinstvene nacionalne države. Jeste da su te izjave stigle iz Tirane, u jeku predizborne kampanje, ali i Jahjaga je reagovala odbacujući takve ideje, što će Vašington sigurno znati da ceni.

Srbija je 15. februara obeležila Dan državnosti, Kosovo 17. svoju nezavisnost, a sutra i prekosutra, 19. i 20. februara, dva premijera, Ivica Dačić i Hašim Tači, ponovo će se sresti u Briselu i pod okriljem EU nastaviti pregovore. Dačić i Tači bi trebalo da razgovaraju o severu Kosova i srpskim institucijama, a da li će i šta dogovoriti, videćemo. Za početak pregovora o članstvu u EU Srbiji je potreban dogovor sa Prištinom, a šta god da se dogovori, vladu i glavnog pregovarača, premijera Dačića, žestoko će kritikovati mnogi u Beogradu. Ali, posao je takav.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari