Iako je gotovo svima poznato u kakvom je stanju naše zdravstvo, istraživanje Evropskog zdravstvenog potrošačkog indeksa, po kojem smo od 34 rangirane zemlje, na ubedljivo poslednjem, 34. mestu po kvalitetu zdravstvene zaštite, izazvalo veliku pažnju javnosti. I sam ministar zdravlja rekao je da ne može biti zadovoljan rezultatom „ali da su te činjenice ljudima već poznate“. U prevodu, ništa novo. Pa zašto onda ova vest o očajnom stanju u domaćem zdravstvu zauzima mesto na naslovnim stranama?

Dijagnoza nam je poznata, a mnogo puta do sada je potvrđivana u evropskim i svetskim krugovima. Na problem korupcije davno nam ukazuju iz EU, a sada nam eksplicitno poručuju da „rezultati lečenja, kao i pristup pacijentima, moraju da se poprave“. Pa opet, šta je tu novo?

Nov je jedino ministar zdravlja, a sistem je stari. Dok je prethodni, poznatiji i kao večiti ministar, uveravao javnost da je situacija sjajna, da se radi i gradi, reformiše u korist pacijenata, da su nam lekari među najboljima na svetu – a pritom se sam lečio u inostranstvu, Zoran Stanković to ne čini. On kaže, stanje je katastrofalno, sistem urušen, dugovanja po osnovu neuplaćenih doprinosa za zdravstveno osiguranje iznose oko 840 miliona evra, dugovanja zdravstvenih ustanova oko 300 miliona evra… Blizu 1, 25 miliona ljudi prošle godine u Srbiji bez ikakvih prihoda koristilo je usluge zdravstvene zaštite o trošku države.

Stanković otvoreno konstatuje da imamo probleme. Ali, ostaje utisak kao da se žali, umesto da ih rešava. Država se žali građanima. Na državu. Ako su najveći dužnici Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje neke od najjačih privatnih firmi (potvrdio Stanković, ne želeći da precizira o kojim privatnicima je reč), ko je taj koji treba da natera neplatiše da izmire dugovanja? Ko ima mehanizme? Država. Ili su tajkuni jači od nje?

Ostaje da vidimo da li će u novom sazivu vlade novi ministar bojiti stvarnost u ružičasto, gurati probleme pod tepih ili će, pak, isto konstatovati da oni postoje i slegati ramenima. A možda će doći neko ko će uz pravu dijagnozu zdravstvenom sistemu Srbije dati i adekvatnu terapiju. Možda bolest, ipak, nije neizlečiva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari