Guverner Narodne banke odlučio je da popusti protivnicima i svojevoljno napusti funkciju, za koju je tvrdio da je se nipošto neće odreći, da o tome čak ni ne razmišlja, jer posao radi dobro. Šoškić je otišao u neobičnom trenutku, na izmaku starog, a pre usvajanja novog zakona o NBS. Njegov prkos volji parlamentarne većine prouzrokovao je radikalnu akciju. Naprednjačka poruka bila je jasna: Ako neće sam, smenićemo ga, ako ne možemo da ga smenimo, promenićemo zakon, pa ćemo moći.


U tome i leži glavna tragedija guvernerove smene. Ne u tome što je Šoškić otišao, ne u tome što na njegovo mesto dolazi Jorgovanka Tabaković, već u tome što je promena na čelu NBS poslužila kao izgovor da se zakon o NBS promeni tako da ova institucija izgubi nezavisnost od izvršne vlasti, i postane njen operativni instrument. Rečju, da se politizuje.

Koliko su političke reperkusije vodile zakonodavce u njihovom pisanju amandmana, možda se najbolje vidi iz odredbe o osnivanju takozvane Uprave za nadzor, odeljenja koje će biti nezavisno od guvernera i koje će, po svim naznakama, voditi URS. Problem je u tome što je nadzor nad finansijskim institucijama jedna od temeljnih ingerencija centralne banke, tako da se stvaranjem nekakve posebne uprave koja će se baviti tim poslom, a koja će delovati mimo autoriteta guvernera, de fakto pravi banka unutar banke. A partijska podela nadležnosti je praksa preneta direktno iz političkog priručnika za podelu resora. U ovom slučaju SNS-u pripada kurs, URS-u banke.

Takva politička uzurpacija vlasti u centralnoj banci neviđena je u Evropi i u svim drugim tržišnim ekonomijama, a neko je odmah po donošenju zakona primetio da je jedino aktuelna u Severnoj Koreji i na Kubi.

Ako se pogleda geneza nove Narodne banke, ispada da je Mlađan Dinkić, opet najveći pobednik, a gubitnici su i DS, odnosno Šoškić i SNS, imenovana za glavnog krivca ovog opasnog zakona. I SNS i URS imale su dva cilja: zajednički da Šoškića izbace i sopstvene, SNS da se domogne para iz deviznih rezervi, a URS da preuzme kontrolu i, dakle, moć nad bankarskim sektorom. Samo je URS ostvario oba cilja.

Dok Šoškić nije otišao, novi koalicioni partneri držali su se jedinstvenog fronta u Skupštini, ali čim je podneo ostavku, URS je zajedno sa DS-om podneo amandman na deo zakona koji bi 10 milijardi evra iz deviznih rezervi stavio u ruke Tabakovićevoj, odnosno Dačiću i Vučiću da ih troše po svojoj volji. Novac je sačuvan, Uprava je stvorena, Šoškić izbačen, a NBS derogirana. Sve je baš onako kako je i zamišljeno da bude.

Čekaju nas zanimljiva vremena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari