Dok među odraslim građanima Srbije iz godine u godinu raste podrška članstvu naše zemlje u EU, kao svojevrsno iznenađenje su došli rezultati istraživanja među beogradskim srednjoškolcima koji su pokazali visok stepen evroskepticizma i neinformisanosti o Uniji i evro integracijama. Uvreženo mišljenje da je mlađa populacija tradicionalno više okrenuta ka EU pokazalo se netačno, jer pomenuto istraživanje svedoči da je ta podrška značajno niža nego na nivou cele zemlje.


Da se danas održava referendum o ulasku Srbije u EU, 38 odsto učenika beogradskih srednjih škola i gimnazija bi bilo protiv, a 25 odsto za. S druge strane, istraživanja među odraslom populacijom pokazuju da bi više od polovine građana zaokružilo „da“, dok bi sličan procenat kao i srednjoškolaca bio protiv. Razlika je u broju neopredeljenih, kojih je među đacima mnogo više.

Zanimljivo je da učenici pretežno negativno reaguju na EU, ali su im asocijacije uglavnom pozitivne – sloboda putovanja, snažniji glas u svetu i dobra privreda, ali ima i negativnih, koje se najviše odslikavaju u gubitku kulturnog identiteta. Slaba informisanost srednjoškolaca o institucijama EU može se objasniti činjenicom da se oni o ovoj temi najčešće informišu preko medija. U srednjoškolskim programima nedostaje čak i elementarno obrazovanje o EU, a ako se o tome govori kroz neke vannastavne aktivnosti, to je najčešće nesistematizovano.

U srpskom parlamentu nema nijedne stranke koja je evroskeptična, dok će se stanje u evroparlamentu očito menjati, pa se tako očekuje da će čak 30 odsto poslaničkih mesta zauzeti ekstremna evropska desnica. Činjenica je da bez obzira na to što u srpskom parlamentu sede predstavnici partija koje se zalažu za ulazak Srbije u EU tako ne misle srednjoškolci koji će za koju godinu odlučivati o sudbini zemlje. Srbija i danas trpi posledice sankcija tokom devedesetih, jer sve ove generacije koje danas stasavaju, su odrasle u najvećoj meri u siromaštvu koje je bilo izazvano izolacijom Srbije. Nadu su našli u jačanju nacionalnog osećanja i u pravoslavlju. Ako se tome doda da su im verovatno prva sećanja na taj veliki svet bombe koje je poslala EU i Amerika 1999. na SRJ, onda je sumnjičavost srednjoškolaca prema EU razumljiva. Međutim, zatvorenost društva i konzervativizam rađaju drugu vrstu problema, jer se sve što je drugačije od stereotipa u kojem žive odbacuje. A baš to bi moglo da stvori veliki problem na putu Srbije ka EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari