Da je neko pre godinu dana rekao da će prema Srpskoj naprednoj stranci naginjati 38,6 odsto glasača, a Demokratskoj stranci dva i po puta manje (14,8 procenata) ili tek nešto više nego jedan odsto nego li Socijalističkoj partiji Srbije (13,6 odsto), delovalo bi to kao prvoaprilska šala. Ali tako bi bilo uoči lanjskog 1. aprila, dok je danas situacija drastično promenjena.

Pobrojane procente objavila je juče agencija Faktor plus, koja je na reprezentativnom uzorku ispitivala orijentacije građana Srbije u pogledu aktuelnih političkih prilika. To istraživanje je pokazalo najmanje pomeranje tamo gde je i inače „mrtvo more“: Demokratska stranka Srbije ima svojih stabilnih 7,1 odsto, Liberalno-demokratska partija pet procenata, koliko skoro ima i URS.

Šta se dogodilo? Ne treba dugačko pamćenje da bi se „rekonstruisao“ razvoj događaja: prethodna vlast, prilično udaljena od stvarnosti, nesposobna da reši ekonomske probleme koje je objektivno diktirala i globalna kriza, istovremeno nije uspevala da napravi obećane pomake u pogledu evrointegracija, rešavanja kosovskog pitanja. Kada se tome dodaju brojne afere koje su uglavnom ostajale bez epiloga, onda nije čudo što je glasačko telo obrnulo ćurak i na vlast dovelo one što su dvanaest godina bili u opoziciji, zajedno sa „satelitima“ koji su dali potrebnu većinu aktuelnom, baš kao i prethodnom režimu. I tako je Srbija, sa zakašnjenjem u odnosu na ostale zemlje Istočne Evrope, napravila drugi politički salto: oni što su nekad bili gore, pa dole, opet su gore.

Rezultati istraživanja Faktor plusa pokazuju još neke zanimljive rezultate. U predvečerje (navodnog) zaključivanja dijaloga Beograda i Prištine, čiji pozitivan ishod bi trebalo da obezbedi Srbiji datum za početak pregovora o pristupanju EU, stiže podatak da je 60 odsto građana za postizanje sporazuma po svaku cenu ili uz davanje minimalnih ustupaka strani koju predvodi Ivica Dačić. Tačnije, 24 procenata ispitanih smatra da je potrebno postići sporazum „po svaku cenu jer samo tako Srbija može napred“, a dodatnih 38 odsto kaže da bi se zadovoljili i sa minimalnim ustupcima Beogradu. Osim što su im dosadili pregovori, građani verovatno ovakav stav imaju zato što veruju predstavnicima aktuelne vlasti koji imaju „suficit“ dokazanog patriotizma iz prethodnih vremena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari