Među tri do četiri hiljade zvanica na Nacionalnom molitvenom doručku, ovog četvrtka u Vašingtonu, biće i nekolicina iz Srbije. Javnosti je poznato da su to, rekordni 17. put zaredom, Vuk i Danica Drašković, zatim drugi put Ivica Dačić i, prvi put, Vuk Jeremić. Poziv su dobili i Rasim Ljajić i Nenad Popović, inače redovni učesnici ovog okupljanja, ali se ovog puta neće odazvati, obrazlažući to mnogobrojnim obavezama na radnom mestu.


Iako je formalni domaćin „Molitve za Ameriku“ predsednik Barak Obama, organizator je Kongres SAD, u saradnji s konzervativnom hrišćanskom organizacijom Fellowship Foundation, poznatom i kao Porodica. Predsednički kabinet pozivnice upućuje malobrojnima, dok velika većina učesnika dolazi na sugestiju administracije (resori za spoljnu politiku, pravdu, finansije), članova Senata i Predstavničkog doma, ali i pojedinih uticajnih organizacija, poput Advokatske komore. Time se može objasniti činjenica da su se prošle godine na spisku zvanica iz Srbije našli advokat Zdenko Tomanović, bivši generalni inspektor MUP Vladimir Božović, književnik Vladimir Kecmanović, ali i Milanka Karić. Dakle, ne okupljaju se u hotelu Hilton (samo) lideri, već i zainteresovani pojedinci s dobrim prekookeanskim vezama.

Društveni događaj dana u Vašingtonu nije ništa više, ni manje od toga. Za moćne Amerikance, to je još jedna u nizu prilika da se okupe na istom mestu, a za moćne inostrane zvanice, još jedna mogućnost da popričaju sa svojim poznanicima iz Sjedinjenih Država. Od pomenutih hiljada gostiju, u proseku oko 3.500, njih desetak dobije priliku da koji minut porazgovara s predsednikom. Godinama, nikome iz Srbije takva prilika se nije ukazala. Jedino male, u globalnim okvirima provincijalne, sredine pridaju Molitvenom doručku težinu veću od one koju zaslužuje.

Ipak, agenda Ivice Dačića primer je kako se dolazak na ovu ceremoniju može upotrebiti i u praktične svrhe. Zamenik premijera i prvi čovek MUP ima zakazane zvanične sastanke s predsednicima moćnih kongresnih komiteta za spoljne poslove i nacionalnu bezbednost, a posetiće i saveznu državu Ohajo, prestonicu Kolumbus i najveći grad Klivlend, gde će razgovarati s državnim tužiocem, gradonačelnikom, šefom policije i predstavnicima srpske dijaspore. Još jedna prilika za rad na imidžu Srbije, ali i ličnom. Jer, setimo se, lider SPS do januara 2010. nije mogao dobiti ni američku vizu, a sada je očigledno visoko cenjeni gost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari