Tomislav Nikolić je pozvao Vladu Srbije da se ponaša kao ozbiljan tim do juna i odluke EU o datumu pregovora. A posle, reklo bi se, neka rade šta hoće. Predsednik je sličnu izjavu dao i krajem prošle godine. Tada je protumačena kao ozbiljna najava vanrednih izbora u 2013, pa nema razloga za drugačija odnos sada.

Odluka vlasti, odnosno naprednjaka, o prevremenim izborima u direktnoj je vezi s (ne)dobijanjem datuma početka pregovora o pristupanju EU. Dok ne saznamo stav Evrope, izbora neće biti. Kada ga saznamo, opcije se otvaraju. Protiv izlaska na birališta u ovoj godini su Dačić i Dinkić. Ali, ko njih pita. Odlučuje Vučić. Samo mu treba neposredni povod i – saglasnost Zapada.

Najmoćnije članice EU i SAD žele da se u narednih par meseci načini ozbiljan prodor s rešavanjem kosovskog pitanja. A pod tim eufemizmom misli se na de facto priznanje nezavisnosti Kosova, pre svega kroz dogovor o severu kojim bi Srbija priznala autoritet institucija iz Prištine. Da je Beograd na to spreman, ovih dana stiglo je dovoljno signala. Prvo od Nikolića, zatim od Ivice Dačića. Ono gde se Zapad i vlasti Srbije možda neće „naći“ je dinamika. Da li je par meseci dovoljno ili će se pregovori odužiti. Odnosno, da li će za pozitivnu odluku EU o datumu biti zadovoljavajuće garancije Beograda da će ući u taj proces, ili će se insistirati na početku primene integracije severa u sistem Kosova. To će biti jedna od ključnih tema razgovora srpske delegacije s Vučićem na čelu sutra u Berlinu, kao i dvodnevnog Dačićevog boravka s Tačijem u Briselu.

Vratimo se na Nikolića. Predsednikova transparentnost u iznošenju nekih ključnih političkih poruka je, prosto, razoružavajuća. Šef države je, lakonski, najavio mogućnost vanrednih izbora u drugoj polovini godine. Džaba sve Dačićeve priče da ne razume one koji o izborima govore „dok Hilandar gori“. Nikolić je potvrdio da je to realna tema, a i Vučić je, ne jednom, poručio da takav scenario ne odbacuje. Štaviše, da SNS žrtvuje svoj stranački interes time što se na izbore odmah ne ide. I, bogami, tu je u pravu. Ono što Vučić ne izgovara jeste da bi u slučaju njihovog raspisivanja pre „kosovskog prodora“ izgubio podršku Berlina i Brisela.

Ono što u celoj ovoj zapetljanciji nekako izmiče jeste pitanje – a gde je tu interes građana. Interes da bolje žive. Da im novčanik bude puniji. Da rade i zarade. Gde su tu „sitnice“ poput modernog obrazovanja, čoveka dostojnog zdravstva, uređenog i efikasnog javnog prevoza. Šta bi građanin Srbije dobio, a šta bi izgubio izlaskom ili neizlaskom na izbore, opstankom ili obaranjem ove vlade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari