Odluka Haškog tribunala da oslobodi u prvostepenom postupku bivšeg šefa Državne bezbednosti Srbije i njegovog pomoćnika – Jovicu Stanišića i Franka Simatovića Frenkija, naišla je na suprotstavljene reakcije. S jedne strane, pozdravlja se hrabra odluka Tribunala, dok se s druge strane ističe da je reč o „grotesknoj presudi“ kojom je samo potvrđeno načelo Slobodana Miloševića da država Srbija nije učestvovala u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije.

Dok jedni tvrde da se nastavlja urušavanje kakvog-takvog pomirenja među narodima bivše Jugoslavije, drugi ukazuju da su međunarodni sudovi uspostavili trend po kome nema ratne odgovornosti srpske države, što je politički izuzetno važno. Prema jednima, to je seme zla za budućnost, prema drugima, to je konačno nekakva pravda.

Ono što se valja iza ove presude ipak je nešto drugo. Veza između presuda Tribunala i najvećih vojnopolitičkih sila, prevashodno Amerike, koja je i najveći finansijer Tribunala već 20 godina. Zašto je ona važna? U ovom slučaju ta veza i pažljivost s kojom se postupalo, bila je od početka očigledna. Još je holandski advokat Hert Jan Knops, braneći bivšeg šefa DB, izjavio 2004. pred Tribunalom: „Sjedinjene Države smatrale su Stanišića pouzdanim pregovaračem i i posrednikom.“ U to vreme analitičari su ovu rečenicu smatrali glavnim dokazom „nevinosti“, iako građani Srbije mogu samo da naslućuju pod kakvim uslovima je ovakav „alibi“ dobijen i čime je, na njihov račun, plaćen.

Kao što i dalje mogu da se pitaju da li je Stanišić glavni arhitekta srpske elite koju krasi tanka linija između lagodnog života na vrhu i robije na dnu. I da se pitaju da li je i ko ubio Dadu Vujasinović, i šta je Jovičina desna ruka Franko znao o svom nasledniku Legiji? Jer, i da advokat Knops nije rekao to što je rekao, ko bi u Beogradu sada pozvao na odgovornost Stanišića i Simatovića za bilo šta? Dok sve prolazi, večne su samo tajne službe, a njihovi penzioneri uglavnom mirno šetaju parkovima, savesti umirene time da su sve radili ne za sebe i svoje prijatelje, već naravno – za državu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari