Pre nepunih mesec dana, kada je obelodanjen sastav nove vlade, jedno od prvih dramatičnih saopštenja došlo je od Mlađana Dinkića, odnosno iz najvažnijeg resora, Ministarstva finansija i privrede.

„Novca u budžetu ima samo za servisiranje avgustovskih obaveza“, izjavio je on, ali je odmah i „umirio“ javnost obećanjem da će, osim novog zaduživanja, koje u ovom trenutku nije moguće izbeći, biti preduzete sve mere štednje, od troškova administracije do ukidanja brojnih agencija i vladinih tela.

Na udaru se prvi našao projekat bivšeg ministra poljoprivrede Dušana Petrovića, kojim su nezaposleni agronomi, njih više od 1.600 privremeno, na godinu dana (i taman do izbora) angažovani kao savetnici. Već prve nedelje je novi ministar Goran Knežević procenio je da bi oko milijardu dinara, koliko je bio „težak“ taj projekat, bilo pametnije uložiti u subvencije poljoprivrednicima i odlučio je da ne produži ugovore agronomima, pa su se oni vratili kući. Pre nekoliko dana saopšteno je da će istu sudbinu doživeti i ekonomske diplomate, koje je pre dve godine, ali tada u svojstvu ministra ekonomije, Dinkić promovisao kao čudesnu ideju koja će u inostranstvu omogućiti direktan kontakt sa investitorima i stimulisati ih da ulažu u Srbiji.

Istina je da prema angažovanju agronoma nije postojao veliki odijum javnosti, iako su njihove zarade, troškovi za odvojen život i oprema (laptop, mobilni i još štošta) finansirani direktno iz budžeta. Svima je jasno da u poljoprivredi moraju da se uspostave novi odnosi, da se ona profesionalizuje, jer sistem „tako su radili i naši stari“ ne može da izdrži konkurenciju sa zapadnim modelom. Ipak, u praksi agronomi su više bili promoteri mera Ministarstva, pa je možda bilo potencijala da se program doradi, ali ako već nema para i ukidanje programa postaje razumljivo.

Za razliku od njih, program ekonomskih diplomata u startu je dobio oreol stranačkog udomljavanja kadrova, na šta je utrošeno više od dva miliona evra, jer je svako od njih imao osiguranu platu od 3.000 evra, plaćene troškove stanovanja i angažovanja u inostranstvu, a u konačan obračun nisu ušli izdaci za njihovu visemesečnu obuku. Novi ministar spoljne i unutrašnje trgovine Rasim Ljajić procenio je da oni više troše nego što ostvaruju bilo kakav efekat, a Dinkić, koji je sada i „čuvar državne kase“, nije reagovao na najavu da će biti skinuti sa državnih jasala. Privredna komora Srbije, koja i sama u inostranstvu ima predstavništva (sa sličnim efektima), odmah je predložila da preuzme taj posao, ali je malo verovatno da će ponuda biti prihvaćena, ne samo zbog najave da će se budžetski izdaci smanjivati i ocene da je reč o promašenom projektu, nego i zato što se ta institucija doživljava kao uporište demokrata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari