Šef nemačkih socijaldemokrata Zigmar Gabriel prošle je nedelje gotovo likovao: došlo je, po njemu, do dramatičnih promena u evropskoj politici nemačke kancelarke. Merkelevoj su, naime, trebale tri godine da shvati da je „monetarna unija rođena s greškom“ i da se životni uslovi u EU moraju poboljšati, inače će evrozona pući.

Gabrielu je u leđa duvao socijalistički vetar iz Francuske, a nije mu nedostajalo ni domaćih podsticaja. Bez glasova socijaldemokrata, Merkelova nije mogla obezbediti dvotrećinsku parlamentarnu većinu paketu mera o budžetskoj disciplini po mastrihtskim kriterijumima, poznatijem kao evropski fiskalni pakt.

Zbog toga je i kod kuće morala da učini „francuske“ ustupke, iako još na nivou obećanja, a pritisak na Nemačku raste i iz SAD, koje od kancelarke traže da čini baš ono od čega joj se diže kosa na glavi: da dozvoli Evropskoj centralnoj banci da još štampa evre. Jer, američka ekonomija je tesno vezana za evropsku, a ova za rusku i kinesku, koje takođe podrhtavaju. A u Grčkoj je paket mera štednje koji je nametnula Nemačka propao.

Podsetimo. Francuzi su se kratko dvoumili, ali su priznali da ne mogu da budu (kao) Nemci. Grci, odlučno su i na ulicama i u biračkim kutijama pokazali da nikako ne žele da budu (kao) Nemci. Ima prestižnih ekonomista koji tvrde da će evrozona biti problem sve dok Grčka ne bude ekonomski ravna Nemačkoj. A to neće biti ni za milion godina.

„Nemački ekonomski model“ zasniva se pre svega na natprosečno visokom udelu industrije i natprosečno visokom udelu izvoza u proizvodnji. Ovome svakako treba dodati i oštre reforme tržišta rada i socijalnog sektora, koje je sprovodio bivši nemački socijaldemokratski kancelar Gerhard Šreder. Rast plata u Nemačkoj do lane je bitno zaostajao za evropskim okruženjem. Nemačka se pripremala za konkurentski ekonomski rat s Amerikom, a pripreme su joj odlično poslužile u ratu s ekonomskom krizom. Ipak, južne članice evrozone imaju razloga da tvrde da je nemački model velikim delom i njihova zasluga. Pre nego što se odlično pozicionirala na tržištima Rusije i Kine, Nemačka je evroperiferiju zaduživala ne bi li kupovala njene prestižne proizvode, koji su uništili svaku industriju u Grčkoj, recimo, i pretvorili je u državu nemačkih turističkih putovanja. Sad Grci traže da im Evropa pomogne da svoju dezindustrijalizovanu zemlju ponovo industrijalizuju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari