Svako može da bira da li će verovati istraživanjima o (ne)poverenju u institucije u Srbiji, zaklinjanjima vlasti u borbu protiv kriminala i korupcije ili tvrdnjama policije da radi isključivo po zakonu. Ali, niko pametan ne misli da ne treba verovati sopstvenim očima i ušima.


Nemoguće je bilo ne videti i ne čuti više hiljada građana Niša na protestu prošle subote. Jasno su poručili da borba protiv sve brutalnijeg nasilja mora da bude efikasnija, ali i opalili vruć šamar policiji, tužilaštvu i pravosuđu, u čiju profesionalnost, nepristrasnost i nekorumpiranost otvoreno sumnjaju.

Zahtevali su da se utvrdi potpuna istina o nedavnom brutalnom ubistvu studenta medicine Vuka Stoiljkovića, a počinioci da se adekvatno kazne. Pridružila im se i porodica Albijanić, koja je tražila da „policija ne štiti ubice“ njihovog Nikole (20), takođe studenta, čiji slučaj nije rasvetljen. Nikola je ubijen pre više od šest godina, u blizini porodične kuće, zato što se slučajno našao usred policijske potere za grupom mladića koja je remetila javni red.

Istog dana u isto vreme, protestovalo je i oko 200 građana Novog Sada, u znak solidarnosti sa Nišlijama, ali i zbog nezadovoljstva izazvanog „neprofesionalnim i sporim“ rasvetljavanjem i kažnjavanjem počinilaca svirepih ubistava Vladislave Červenko (25) i Marije Cimbal (23). Okupljanja u oba grada organizovana su spontano, preko Fejsbuk stranice „Budimo Vukove oči i uši“, koju prati već oko 40.000 ljudi.

Za organizovanje ovih protesta, kao i serije nešto manjih okupljanja u Nišu koja su im prethodila, bila je dovoljna samo jedna nezvanična informacija. U onlajn medijima odmah nakon Vukovog ubistva objavljeno je da policija navodno traga za dva osumnjičena počinioca. Policija je, međutim, nešto kasnije zvanično saopštila da je jedini osumnjičeni Dimitrije S. (20), inače sin lokalnog biznismena. Ispostavilo se, objasnili su, da Miloš S. (20), Dimitrijev drug i sin poznatog hotelijera, koji je pominjan u nezvaničnoj informaciji, nije bio na licu mesta. Na tada probuđenu sumnju u nepristrasnost policije nadovezale su se „ozbiljne sumnje“ u profesionalni rad tužilaštva, pa i sudstva…

Veliki broj građana Niša zato je odlučio da budno prati rad policije i pravosuđa u Vukovom slučaju. I da kroz građanski aktivizam reaguje kad posumnja da „nešto nije u redu“. Novosađani, koji su manje brojni, ali uporni, najavljuju da će to isto činiti za svoje dve sugrađanke. Ima li jasnije poruke za institucije u Srbiji: Upristojite se, konačno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari