Vaš i naš Danas sutra slavi 16. rođendan. Pred vama je praznični broj. Preporuka: Počnite nedeljno jutro sa pesmom Buldožera koja uz vrcavi rokenrol ritam upravo to kaže – „šesnaest mi je godina, celu noć bih plesala, nikad ne bih prestala“. Samo, nemojte da vas pesma zanese. Ona je idealna za rođendansku žurku, ali situacija u Srbiji još nije za „ludi letnji ples“.

Mi smo tu, kao i uvek, da vam ukažemo na realnost zemlje u kojoj živite, a da vas pomalo i zabavimo. Danas nam je divan dan – to je naš stari slogan, a ubacićemo možda u orbitu i novi – Čitaj Danas da sutra ne bude kasno. Ovih naših 16. godina su sigurno godine sa beneficiranim radnim stažom.

Na štampanom medijskom tržištu u Srbiji i dalje smo unikatni. U vreme prošlih izbora bili smo najprofesionalnije novine. Sećamo se i „kolega“ kako su nas pljuvale da „radimo za naprednjake“, a sada sa kulturne distance posmatramo druge koji su trovali narod agitpropom kako jedan po jedan počinju snishodljivo da prepoznaju „reformske procese“ naprednjaka. Kako se trude da Vučićeve slike na naslovnim stranama izgledaju kao portreti Đorđa Andrejevića Kuna. Gledamo i kadrovsku bedu vlasti i njene medijske poluge.

Danas ostaje gde je uvek i bio: Za nas je informacija, po starom novinarskom pravilu, samo ono što neko želi da sakrije. Sve ostalo je marketing. Sumnja i skepticizam: bez njih nema novinarstva. To važi i prema ovoj vlasti. Što, naravno, ne znači da nemamo senzibilitet za realne političke i psihološke uspehe. Nikada ne zaboravljamo ni opoziciju, ma u kolikom da je rasulu ili istorijskom rikvercu.

Mi ne živimo od našeg herojskog vremena, kao Zvezda od Barija. Mada, psihološki je lakše živeti u devedesetim: „Mi“ i „Oni“. Ali, devedesete su prošle. Mi ih pamtimo (dobro ih pamtimo, i kao novinari i kao građani), ali nismo perverzno nostalgični za njima. Jedini smo nacionalni dnevni list u Srbiji: Nemamo u vlasništvu strance, tajkune ni državu. Svoji smo na svome. Promovišemo vrednosti uređene građanske države. Pouzdanošću i ekskluzivnošću, izborili smo se da budemo najcitiraniji dnevni list u Srbiji. U nekoliko ozbiljnih anketa i najbolji.

Veliki sociolog Ralf Darendof je govorio da je pravo na informaciju jedno od osnovnih ljudskih prava. I da informaciju moramo tretirati maltene kao robne rezerve: Kao ulje, mleko, brašno, naftu i šećer. Sa Danasom ste sigurniji i na taj način. I to još sa stilom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari