Kao što je i moglo da se pretpostavi, Srbija ne namerava da se otarasi te grozne sklonosti da pokušava da obmane partnere. Tako je i sa Upitnikom Evropske komisije. Može da se razume da je teško odgovoriti na pitanja vezano za Kosovo, granice ili slično, ali pokušavati isto i sa potpuno benignim temama, zvuči neverovatno. Mada, nije to samo pokušaj obmane. Ima tu i neznanja, lenjosti, manjka stručnosti. Samo letimičan pogled na odgovore koje je tako paradno uručio premijer Mirko Cvetković u Briselu dovoljan je da se zaključi da će biti vraćanja na doradu, dopunu, konkretno odgovaranje na postavljeno pitanje i slično.


Po odgovorima je lako razlučiti u kojim institucijama su shvatili šta bi trebalo da navedu, a u kojem je došlo do otaljavanja posla ili čak potcenjivanja Evrope. Tako je moguće zateći odgovore koji kao da nemaju veze sa pitanjem. Nisu retki slučajevi da je najveći uloženi trud bilo kopiranje teksta zakona pa tako odgovor počinje sa „Član …“. S druge strane, bilo je institucija koje su preterivale pa se u Upitniku mogu naći odgovori na nekoliko desetina strana. Simpatičan je primer Ministarstva poljoprivrede čiji deo odgovora izgleda kao da su u Upitnik stavili sve papire, tabele i grafikone koje imaju. Još je falila samo slika ministra.

U oblasti ekonomije evidentan je i niz izbegavanja konkretnih odgovora kod škakljivih tema ili stavljanja niza birokratskih odrednica umesto „mesa“. Pogotovo tamo gde je trebalo odgovoriti šta se planira u nekoj od oblasti, srpske birokrate izgleda da su se zbunile ili nisu, verovatnije, imale šta da stave. Interesantno je i da je Srbija rešila da poduči Evropsku uniju koji je značaj investicija za privredni razvoj i da podeli druge slične lekcije.

U silnoj želji da što pre odgovori na pitanja izgleda da je Srbija ogolila jednu važnju činjenicu – da nema tako dobre administrativne kapacitete kako se do sada hvalila. Popunjavanje Upitnika tako liči na primenu sistema „ako prođe, prođe“. Jedino se postavlja pitanje, šta ako EK reši da prihvati pogrešne ili nepotpune odgovore? Kako će to uticati na gledanje na Srbiju?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari