Bivši radnici "Zastava kamioni" zamrzli obnovljene proteste do formiranja nove Vlade 1Foto: www.zastava-kamioni.co.rs

Bivši radnici „Zastave kamioni“ u stečaju, koji već dve godine traže isplatu zaostalih zarada, u ukupnom iznosu od oko 207 miliona dinara, i povezivanje radnog staža za period od 2010. do 2018., zamrzli su tek obnovljene proteste ispred zgrade kragujevačke gradske uprave.

Nekadašnje “kamiondžije”, kojima u minule dve godine, uprkos obećanjima nadležnih, nisu isplaćene zaostale zarade, niti su im uplaćeni doprinosi za penzijsko – invalidsko osiguranje, juče posle podne  o svojim zahtevima razgovarali su sa zvaničnicima kragujevačke gradskle upracve, nakon čega je, sinoć saopšteno da se obnovljeni protesti bivših radnika Kasmiona zamrzavaju na rok od mesec dana, odnosno do formiranja nove republičke Vlade i imenovanja resornog ministra.

Pre sastanka sa čelnicima gada, predstavnici “kamiondžija” su, na platou kod zgrade gradske uoprae, obavestili javnost da su više nego nezadovoljni, jer su ih, u medjuvremenu,  prevarili i Vlada Srbije i grad Kragujevac, koji nisu ispunil   dogovor iz juna  ove godine o isplati zaostalih zarada,  nego im je dodeljena samo po jedna solidarna novčana pomoć od po 40.000 dinara.

– Dogovorili smo se bili, a to je bio predlog ministra privrede Gorana Kneževića, da grad Kragujevac ustupi radnicima dve zgrade na koje je upisao hipoteke, kako bi njihovom prodajom bila namirena potraživanja radnika. To nije ispunila ni Vlada ni gradski čelnici, rekao je juče ispred zgrade gradske uprave u Kragujevcu  predstavnik nekadašnjih radnika Kamiona Milojko Popović, napominjući da nije ispunjeno ni obećanje Ministarsrva privrede o isplati druge pomoći bivšim “kamiondžijama, takodje od po 40.000 dinara.  Nezadovoljni radnici, prema njegovim rečima,  samoorganizovano su  prošlog petka upali u zgradu Skupštine.

– Iz Vlade su nas molili da ne idemo na proteste pred izbore , u junu,  a posle izbora izbegavaju kontakte, tako da smo se odlučili na smoorganizovane proteste, pa da vidimo dokle ćemo, poručio  je Popović.

Podsetio je, pritom, da oko 500 nekadašnjih radnika Zastave kamioni, na ime neisplaćenih zarada potražuje oko 207 miliona dinara, što je potvrđeno i sudskim presudama.

Ustvrdio je i da je i stečaj Kamiona  “proglašen neustavno i nezakonito.” Stečaj nad Zastavom kamioni otvoren je u septembru 2018. godine, a tokom stečajnog postupka donega je odluka o bankrotu fabrike.

U kragujevačkom Privrednom sudu kažu da je toku izrada procene imovine stečajnog dužnika koja bi trebalo da se završi do kraja oktobra, a oglašavanje prodaje u drugoj polovini novembra.

– Najverovatnije se neće prodavati kao pravno lice, jer nisu rešeni imovinsko pravni odnosi, nije razgraničena imovina, pa će ići prodaja po imovinskim celinama, znači ona koja je nesporno u vlasništvu Zastava kamioni, licitacijom ili prikupljanjem ponuda, navode u sudu.

Dodaju da je u toku stečajnog postupka  podneto 800 prijava, i da su priznata  potraživanja u iznosu od 8,5 milijardi dinara, što je višestruko u odnosu na vrednost popisane imovine koja izosi više od 330 miliona dinara.

Bivši radnici Kamiona u dosadašnjim pregovorima sa nadležnima insistrirali su da im se zaostale zarade isplate  primenom Protokola iz 2008. koji su, prilikom dolaska Fijata u Kragujevac, sa Vladom Srbije potpisali reprezentativni sindikati Grupe Zastava vozila, i kojim se država obavezala da će da zbrine sve zaposlene u Zastavinom fabrikama do konačnog rešćenja njihovog statusa.

Kako je stečaj u Zastava kamionima otvoren 19.  septembra 2018., to su se tada, smatraju “kamiondžije”, stekli uslovi za primenu Protokola. Taj dokument je u dva navrata dopunjavan, a aneks Protokola iz 2013., verifikovao je tadašnji prvi potpredsedbnik Vlade Srbije Aleksandar Vučić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari