Danas (1998): Francuska pobedila Brazil, najveće iznenađenje Hrvatska 1Foto: VJ

Nova nedelja i novi poziv na obustavu sukoba na Kosovu. Polovinom jula 1998. godine, upozorenje koje niko nije želeo da čuje došlo je od Kontakt grupe, ad hoc tela koje su sačinjavali diplomatski predstavnici šest, u tom trenutku, najuticajnijih zemalja sveta.

Kako je pisao Danas pre 20 godina, Kontakt grupa pozvala je „na hitnu obustavu neprijateljstava na Kosovu kako bi se omogućila obnova razgovora između Beograda i kosovskih Albanaca o statusu te pokrajine“. U završnom saopštenju sa tog skupa navodi se i da tim kosovskih Albanaca za pregovore sa Beogradom mora da predstavlja celu njihovu zajednicu kako bi mogao da ih ovlašćeno zastupa.

A ako nekome nije baš najjasnije šta ova poslednja rečenica saopštenja znači, pojašnjenje je došlo u vidu agencijske vest koju je u istom broju objavio Danas.

„Period za pregovore je istekao. Sada je rat. Odlučni smo da nastavimo našu borbu do oslobođenja Kosova“, rekao je Mahmuti Bardul, portparol u inostranstvu Narodnog pokreta Kosova, političkog krila OVK-a.

I iako je ovakvih izjava  tih dana bilo pregršt, ono što Bardulov nastup izdvaja je što je svoju militarističku poruku poslao iz evropskog sedišta Ujedinjenih nacija u Ženevi. To što su naknadno iz UN-a isticali da nemaju nikakve veze sa konferencijom za novinare koju su održali predstavnici političkog krila OVK-a tvrdeći da se sve se dogodilo u biblioteci nad kojom „nemaju zvaničnu ingerenciju“ nije promenilo utisak da je ova oružana formacija, donedavno smatrana terorističkom organizacijom, dobila međunarodni legitimitet.

Dodatan nagoveštaj smera u kom se kreće kosovska tragedija došao je i iz Brisela gde je „Savet NATO  naložio vojnim komandama Atlantskog saveza da nastave sa doradom planova za akciju koji uključuju i mogućnosti intervencije NATO snaga“.

Na ovakva saopštenja reagovao je ministar odbrane Grčke Akis Cohacopulos (koji će petnaestak godina kasnije zbog korupcije biti osuđen na 20 godina zatvora) rekavši da pretnjama vojnim angažovanjem NATO podstiče secesionizam Albanaca na Kosovu i oružane akcije OVK, koja se nada intervenciji protiv Srbije.

Indikativna, u pogledu stava međunarodne zajednice po pitanju Kosova, mogla je da bude i izjava američke državne sekretarke Madlen Olbrajt koju je ona dala legendarnom Leriju Kingu, a preneo Danas, da je „glavni krivac za problem Kosova jugoslovenski predsednik Slobodan Miloševića koji je toj pokrajini ukinuo autonomiju“.

I dok je pažnja svetske javnosti bila usmerena ka Kosovu, građani Srbije su sve teže živeli pod režimom Slobodana Miloševića. Sredinom jula 1998. godine protestovali su penzioneri i radnici metalske industrije, izražavajući ono što su osećali gotovo svi građani u tom periodu.

Paralelno sa proplamsajima građanskog bunta, Zakon o univerzitetu je uzeo novu žrtvu. Sredinom jula ’98 ostavku na mesto rukovodioca Katedre za političku sociologiju i novinarstvo na Fakultetu političkih nauka podneo je Ratko Božović.

„Nije napravljen državni nego partijski univerzitet, kao novi prilog totalitarističkoj vladavini… Zatupljuju narod godinama, a pošto više ne mogu da se zaustave, to im nije dovoljno, rešili su da ugase i ono malo svetla što je ostalo u Srbiji. To je univerzitet“, obrazložio je u intervjuu Danasu svoj postupak profesor Božović.

Kao i ovih dana, svet je i pre dvadeset godina sa uzbuđenjem posmatrao epilog Svetskog prvenstva. Prvak sveta, prvi put u istoriji, postala je selekcija Francuske. Domaćin je u finalu ubedljivo pobedio favorizovanu ekipu Brazila (3:0) a zvezda prvenstva postao je Zinedin Zidan. Ipak, najveće iznenađenje Mundijala svakako je bila ekipa Hrvatske koja je pobedivši Holandiju obezbedila treće mesto na prvenstvu.

Orban hoće brže u Evropu

Sredinom jula 1998. godine nova mađarska vlada na čelu sa novim premijerom Viktorom Orbanom položila je zakletvu. Novi premijer najavio je odlučnu borbu protiv kriminala, kao i brži put njegove zemlje ka Evropskoj uniji i NATO-u.

Putinici zaluđeni Titanikom

Da Danas nije objavljivao isključivo sumorne informacije iz tih, ruku na srce sumornih vremena, pokazuje i vest o upozorenju Pomorskog udruženja brodara SAD. Naime, u saopštenju se brodskim službenicima nalaže da obrate posebnu pažnju na, odnedavno čestu pojavu, „hrabrih i Titanikom zluđenih putnika“ koji oponašaju čuvenu scenu iz istoimenog filma, u kojoj Džek i Rouz stoje na samom pramcu broda uživajući u osećaju „letenja“.

Sajt Danasa objavljivaće rubriku „Iz arhive Danasa“ svake nedelje, kada će podsećati na to šta su bile vesti sedam dana pre tačno 20 godina.

Danas (1998): Francuska pobedila Brazil, najveće iznenađenje Hrvatska 2

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari