Đorđević: Vraćanje vojnog roka koštalo bi 70 milijardi dinara 1

Ministarstvo odbrane Srbije planiralo je učešće oko 700 pripadnika Vojske Srbije u 20 multinacionalnih operacija Ujedinjenih nacija i Evropske unije i to na 340 pozicija.

To predstavlja zadržavanje dosadašnjeg nivoa angažovanja oružanih snaga, rekao je danas u Skupštini Srbije ministar odbrane Zoran Đorđević, dodajući da je za realizaciju Godišnjeg plana potrebno 1.672.750.000 dinara, da je Ministarstvo odbrane obezbedilo 1.092.749.000, a da će razlika biti obezbeđena naknadama koje će UN uplatiti Ministarstvu odbrane na ime učešća u multinacionalnim operacijama.

Predstavljajući Godišnji plan upotrebe snaga Srbije u multinacionalnim operacijama u Skupštini Srbije, Đorđević je rekao da je u skladu sa raspoloživim kapacitetima i materijalno-finansijskim sredstvima, planirano da se u 2016. godini nastavi angažovanje pripadnika VS u sedam mirovnih operacija UN u Kongu, Liberiji, Obali Slonovače, Kipru, Libanu, na Bliskom istoku, u Centralnoafričkoj Republici, i u četiri multinacionalne operacije EU, i to u Somaliji, Centralnoafričkoj Republici i Maliju. Predlog Godišnjeg plana upotrebe VS i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama za 2016. godinu sadrži i sedam mirovnih operacija UN u kojima VS do sada nije učestvovala – u Zapadnoj Sahari, Republici Mali, DŽamu, Kašmiru, Južnom Sudanu, Sudanu, Bliskom istoku, kao i u dve multinacionalne operacije EU u Centralnoafričkoj Republici i na Mediteranu.

– Novinu u Predlogu Godišnjeg plana upotrebe VS i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama za 2016. godinu predstavlja spremnost Ministarstva odbrane i VS da u slučaju potrebe angažuje svoje pripadnike u operacijama humanitarnog karaktera – objasnio je ministar odbrane.

Đorđe Komlenski, poslanik Pokreta socijalista, konstatovao je da to što Vojska Srbije učestvuje u mirovnim operacijama samo znači da ona vraća stare vrednosti, ali je upitao i ministra Đorđevića da li se razmišlja o tome da Vojska Srbije uvede obavezno služenje vojnog roka. Ministar Đorđević podsetio je Komlenskog da Skupština Srbije donosi odluku o vraćanju vojnog roka, ali da se o samom predlogu može raspravljati.

– Vojni rok je zamrznut, ali ono što treba da znate da je da našom analizom za vraćanje vojnog roka, prve godine potrebno dodati 70 milijardi dinara u budžetu Srbije, što je dovoljno velika cifra da razmislimo da li to možemo u ovom trenutku – rekao je Đorđević i dodao da bi svake sledeće godine ti izdaci bili manji.

Poslanik Demokratske stranke Radoslav Milojičić Kena reagovao je na navode Komlenskog navodeći da je čudno da se stranka čiji lider Aleksandar Vulin nije išao u vojsku zalaže za obavezno služenje vojnog roka. On je naveo i da je za Ministarstvo odbrane poražavajući podatak da 70 odsto civilnih lica, službenika i nameštenika imaju platu nižu od 22.000 dinara, da ne mogu da sastave kraj sa krajem, dok 82 odsto podoficira ima platu ispod 40.000 dinara, dok u Hrvatskoj podoficiri primaju oko 900 evra. Plate oficira, naveo je Milojičić, biće još smanjene kroz platne razrede uprkos gromoglasnim najavama o povećanju od pet odsto.

Ministar Đorđević demantovao je da će zarade biti smanjene, jer se, kako je objasnio, platni razredi ne menjaju.

Inače, poslanici Demokratske stranke najavili su da će podržati učešće VS u mirovnim operacijama, što će učiniti i SDS, LDP, kao i sve poslaničke grupe vladajuće koalicije. Poslanička grupa Dveri, kako je naveo Srđan Nogo, podržaće mirovne misije pod okriljem UN, dok su za Dveri potpuno neprihvatljive misije pod okriljem EU, jer su one uglavnom paravan za NATO. Božidar Delić, poslanik SRS, naveo je da radikali nisu za učešće VS u misijama EU.

 

Rasprava o pomoći Siriji

„Srbija se slanjem pomoći u Siriju politički svrstala i to ne predstavlja neutralnost, već je to i neoprezan postupak koji vodi ka pogoršanju međunarodne pozicije Srbije“, rekao je juče Nenad Milić, poslanik LDP, dodajući da je Sirija zemlja u kojoj ginu ljudi, milioni izbeglica beže iz nje, a Srbija šalje pomoć Asadu. Odgovarajući Miliću, ministar odbrane je naveo da Srbija ne šalje pomoć „čoveku“ nego narodu u Siriji i to s političkom porukom da je srpski narod human. „Mi smo slali brašno, šećer i ulje. Tu ne postoji politička poruka, osim da narod Sirije treba da troši šećer, brašno i ulje. Ako je vama to nešto problematično, onda to treba da kažete. Da li je problematično slati ljudima hranu“, upitao je Đorđević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari