Gojković: Ne postoje nepremostive prepreke u odnosu sa SAD 1Foto: Zoran Mrđa/FoNet

Duboko sam uverena da je u interesu srpskog i američkog naroda da naši međusobni odnosi budu kao u vreme predsednika Vudra Vilsona i verujem da na tom putu ne postoje nepremostive prepreke, poručila je danas predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković.

 Ona je ovo izjavila na otvaranju izložbe „Zajedno pobeđujemo“ u Domu Narodne skupštine.

Gojković je, na otvaranju izložbe koja je organizovana povodom obeležavanja stogodišnjice „Dana Srbije“ u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), rekla da je Srbija zahvalna na nepovratnoj pomoći koju nam u kontinuitetu daje Amerika, na podršci na putu prema članstvu u EU, kao i na zaštiti našeg stanovništva i kulturne baštine na Kosovu i Metohiji kroz angažovanje Kfora.

Ona je rekla da je „uverena da je naš zajednički cilj stvaranje preduslova za trajni mir, prosperitet i stabilnost regiona, kao i da postoji spremnost da jedni druge saslušamo i bolje razumemo, kada je reč o viđenju načina dostizanja tog cilja“.

„Danas se sećamo dana kada se u čast hrabrosti i herojstva srpskog naroda iznad Bele kuće u Vašingtonu zavijorila srpska zastava kao simbol snažnog prijateljstva, podrške i solidarnosti SAD sa narodom koji se neustrašivo branio od nadmoćnijeg neprijatelja i podneo ogromne žrtve za slobodu“, rekla je Gojković.

Istakla je da se današnjom izložbom i nizom drugih događaja „podseća na jedinstven čin viteštva jednog po svemu izuzetnog predsednika SAD Vilsona“.

„Tim činom iskazano je najdublje poštovanje prema srpskom narodu, njegovoj žrtvi, junaštvu i pobedama. To stradanje koje je dostiglo epske razmere, iskazano požrtvovanje i hrabrost kojim su ispisane najsvetlije stranice naše istorije zadivilo je čitav svet“, rekla je Gojković.

Podsetila je da su u dva svetska rata Srbi i Amerikanci, rame uz rame sa drugim saveznicima, borili i podnosili nebrojene i nesebične žrtve za odbranu ideala slobode, mira i pravde.

Prema njenim rečima, heroizam i zajedničke žrtve naših predaka čine neraskidivi deo srpske i američke istorije.

Ambasador SAD Kajl Skat rekao je da „Amerika u potpunosti podržava prioritete Srbije – mir i stabilnost u regionu, pravdu, pomirenje i dostojanstvo za sve ljude na Balkanu, uspešnu i dinamičnu ekonomiju, reforme i vladivnu prava potrebne kako bi Srbija ostvarila svoj cilj pristupanja Evropskoj uniji“.

Skat je ukazao da je, zahvaljujući prijateljstvu sa Mihajlom Pupinom, Vilson dobro razumeo s čim se suočavao srpski narod tokom teških godina rata i želeo je da mu oda počast.

Kazao je da su Amerikanci pokazali naklonost prema srpskom narodu od samog početka Prvog svetskog rata i obezbedili su mu „ogromnu finansijsku pomoć“.

Skat je dodao da su i 20 godina kasnije dva naroda „ponovo stajala rame uz rame da bi porazili fašizam u Drugom svetskom ratu“.

Ocenio je da su sadašnji bilateralni odnosi Amerike i Srbije „isto tako široki i duboki kao što su bili tokom svih godina od kada su SAD priznale Kraljevinu Srbiju kao suverenu, nezavisnu državu“.

Autor izložbe Vladimir Čeh rekao je da ovim omažom prijateljstvu želimo da se bar delimično odužimo velikoj umetnici Malvini Hofman.

Objasnio je da su izloženi crteži koje je ona pravila kada je 1919. godine na svoj zahtev došla u Srbiju, kao i potresne fotografije sa njenog putovanja po Srbiji.

Otvaranju izložbe prisustvovali su poslanici vlasti i opozicije, lideri Narodne stranke Vuk Jeremić i Pokreta slobodnih građana Saša Janković, šef odborničke grupe Saveza za Srbiju Dragan Đilas, predstavnici diplomatskog kora i verskih zajednica.

Izložba „Zajedno pobeđujemo“ organizovana je u saradnji sa Ambasadom SAD u Beogradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari