Jugoslovenski atletičari prednjače na Balkanijadi 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

List Pravda pre 80 godina pisao je o sportskim uspesima naše reprezentacije u tadašnjem Carigradu, a danas Istanbulu. List Vreme se bavio zagađenjem vazduha u jednom beogradskom naselju.

U sportskoj rubrici List Pravda je na današnji dan pre tačno 80 godina pisao o uspesima jugoslovenskih atletičara na Balkanijadi.

Jugoslovenski atletičari prednjače na Balkanijadi 2
Foto:Screenshot/digitalna.nb.rs

Ovo takmičenje 1940. godine održano je 11. put. Tri države su imale svoje predstavnike: Jugoslavija, Grčka i Turska. Nakon prvog dana Jugoslavija je vodila, a kako je Pravda pisala „nije isključeno da će naša lakoatletska reprezentacija prvi put osvojiti balkanske igre“.

Jugoslovenski reprezentativci osvojili su zlatnu medalju u trčanju na 100 metara, bacanju kladiva, skoku u dalj i trčanju na 1.500 metara.

Stepišnik je bacio kladivo 54,42 metra. U tom momentu, to je bio jedan od najboljih rezultata na svetu u toj disciplini.

U štafeti Jugoslavija je podbacila zbog propusta prilikom predaje štafete, ipak, kako je Pravda pisala, entuzijazam među sportistima je preovladavao.

„Naši atletičari se nadaju da će sasvim sigurno da osvoje prvo mesto. Oni predviđaju pobedu na 200 metara, skoku u vis i u bacanju koplja. Kao i u još nekim disciplinama u kojima su naši znatno superiorniji“, navodi se u tekstu.

Celokupno izadnje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Vreme piše o ekološkim problemima sa kojima su se suočavali stanovnici jednog beogradskog naselja.

Jugoslovenski atletičari prednjače na Balkanijadi 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Kraj koji su meštani voleli zato što je miran i opasan zelenilom postao je neugodno mesto za život. U Profesorskoj koloniji u Beogradu nikla je fabrika „Montana“ koja se bavi topljenjem metala, između ostalog i topljenjem olova.

Otrovni gasovi i danju i noću šire se iz dimnjaka, a stanovnici ovog kraja žale se na zdravstvene tegobe „naročito deca, ne osećaju se kao ranije“, piše list Vreme.

Situacija je posebno teška kada je vazdušni pritisak veći, zato što u kombinaciji sa tim vremenskim prilikama dim iz fabrike znatno otežava disanje i nagoni na kašalj.

Više puta upućeni su apeli vlasniku fabrike koji se o njih oglušio.

Društvo za ulepšavanje dunavske padine obratilo se Opštini kako bi ovaj problem bio rešen. Predlog je bio da se fabrika izmesti na drugo mesto, a i tadašnji zakoni su predviđali da fabrike ovog tipa budu najmanje 30 kilometara od centra.

Još jedan sporan detalj je taj da je „Montana“ izgrađena na parceli koja je prvobitno bila predviđena za park. Tako su stanovnici Profesorske kolonije umesto više kiseonika i drveća dobili vazduh čiji je kvalitet svakog dana sve gori i gori.

Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari