Kako su Beograđani proslavili pravoslavnu Novu godinu? 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

U listu Pravda pisalo se o zatvoru koji ima najbolje povlastice na svetu, dok se u listu Vreme pisalo o tome kako je dočekana pravoslavna Nova godina.

Pravoslavna Nova godina u Beogradu je proslavljena veoma otmeno i veselo, prenosi list Vreme.

U mnogobrojnim lokalima širom grada bile su organizovane žurke povodom dočeka pravoslavne Nove godine, koja dolazi nešto posle kalendarske.

Kako su Beograđani proslavili pravoslavnu Novu godinu? 2
Foto: screenshot/ digitalna.nb.rs

Do ponoći je raspoloženje bilo šarenoliko, ali posle ponoći i posle mnogo poljubaca, ispijenih čaša i žive muzike, niko nije mogao da ostane ravnodušan prema dočeku.

U ‘Vremenu’ je Nova godina takođe dočekana svečano i veselo.

Dočeku su prisustvovali mnogi radnici ovog preduzeća, a osim njih slavlje je veličao i komesar preduzeća g. dr Danilo Gregorić.

Zidovi firme su bili oslikani fotokarikaturama zaposlenih, a one su bile delo g. Karla Napravnika.

Program večeri je bio veoma zanimljiv, a bila je održana i lutrija.

Naime, poznate beogradske firme su uručivale poklone ‘Vremenu’, a najveći broj poklona je kao i uvek dala firma ‘Ta-ta’.

Pored ove firme, i druge su takođe donele darove, a među njima su i ‘Logos’ i izdavačko preduzeće ‘Narodna kultura’.

Celokupno izadnje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

U listu Pravda se danas pisalo o zatvorenicima koji imaju pravo da ukoliko imaju dobro vladanje, odu svojim kućama na ručak.

Američki zatvori su inače poznati po tome što su najmoderniji i što se tamo prema zločincima postupa najhumanije nego bilo gde na svetu.

Kako su Beograđani proslavili pravoslavnu Novu godinu? 3
Foto: screenshot/ digitalna.nb.rs

Filipinska ostrva su najidealnija jer zatvorenici mogu slobodno da šetaju ostrvom i odlaze svojim kućama na ručak ukoliko se pristojno ponašaju.

Čuvari i ostali radnici kažu da zatvorenici nikada nisu zloupotrebili ovu količinu slobode.

Inspektor američkog ministarstva je otišao u posetu ovom zatvoru i bio je zgranut količinom slobode koju zatvorenici imaju, te smatra da se oni na taj način više ‘kvare’.

Kada se vratio u Vašington, inspektor je izdao naređenje da se na Filipinima zabrane povlastice za zatvorenike.

Celokupno izadnje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari