Ko unajmljuje privatne detektive u Srbiji? 1Foto: Pixabay/ GraphicMama-team

Dobar dan. Halo, Jovana, recite? Kako znate moje ime? Kakav bih ja detektiv bio kad ne bih znao ko me zove.

Ovako je protekao naš prvi razgovor sa privatnim detektivom.

Da li ste se zapitali ko su oni? Zamišljali ste ih u tamnim mantilima kako iz automobila osmatraju ili pak idu par koraka iza nekoga i krišom pamte svaki njegov potez? Moguće da vam je u glavi neki savremeni Šerlok Holms?

Moramo vas razočarati. U 21. veku ova delatnost malo drugačije funkcioniše.

Prisluškivanje razgovora, tajno uzimanje otisaka i osmatranje izgleda da je ostalo u prošlosti. Bar kad su u pitanju privatni detektivi. Ova oblast zakonski je regulisana od 2013, a građanima dozu privatnosti garantuje Zakon o zaštiti podataka o ličnosti.

Javni izvori poput Agencije za privredne registre, Poreska uprava kao i podaci iz banaka glavni su resurs današnjih unajmljenih detektiva, jer je Zakonom o detektivskoj delatnosti jasno definisano da oni ne mogu vršiti poslove koji su u isključivoj nadležnosti državnih organa.

Ko unajmljuje privatne detektive u Srbiji? 2
Foto: Pixabay/ OpenClipart-Vectors

Većina privatnih detektiva u Srbiji radni vek provela je državnim službama bezbednosti. Njihovo iskustvo, kažu, nije im dalo mira u penziji.

„Ja volim svoj posao. Zna da bude težak ali taj adrenalin koji je krenuo dok sam bio u službi je i dan danas tu. To me drži i ja to volim. Ima dosta posla“, kaže za Danas.rs Bratislav Petković, jedan od privatnih detektiva u Beogradu.

Kako je nekada bilo priča nam direktor detektivske agencije Protecta MCI Ratko Jolić.

„U tom nekom praznom hodu, do 2013, bilo je mnogo mesta za mutljavine, jer znate šta, vi dođete očajni, muž vam se kocka, dete drogira a ja ono moje ‘Sestro, ne brini’. Lično sam video takve likove. Dajte vi meni novac i to je završeno. I kao da ste ga bacili“, priseća se on.

I pored dobre saradnje sa MUP-om i činjenice da su kroz Opšte udruženje detektiva Srbije učestvovali u izmenama Zakona 2018. godine i dalje nisu zadovoljni.

„Kao da se država boji da će nama dati neka ovlašćenja koja ćemo iskorišćavati. S jedne strane, vama kažu da imate kao detektiv, uz obrazložen zahtev, pravo uvida u registre koji vode državni organi. U praksi me odbiju i pozivaju se na Zakon o zaštiti podataka o ličnosti. Kako ja tebe da pratim a zakon meni kaže da mi treba tvoja saglasnost. Sada je pitanje a zašto je zabranjeno praćenje. Otkud ti znaš da ja tebe pratim ili šetam ulicom. Mi nemamo pravo da prisluškujemo, da pratimo automobile“, objašnjava ovaj detektiv za naš portal.

Ko unajmljuje privatne detektive u Srbiji? 3
Foto: Pixabay/ OpenClipart-Vectors

A ko ih najčešće zove u pomoć? Bude tu svega, od onih zabrinutih supružnika do nepoverljivih šefova.

„Bavimo se najviše prevarama osiguranja, takođe proverama uspešnosti poslovanja neke firme, koji su pravi razlozi za to, to nas ne interesuje. To podrazumeva isključivo javne izvore – Internet, APR, Narodna banka“, navodi on.

Listajuću sajtove raznih agencija u Beogradu, širok je spektar usluga koji nude. Od praćenja do digitalne forenzike i bezbedonosnog konsaltinga.

Jedna od onih koja nam je privukla pažnju jeste „Medena zamka“. Kako jedna od agencija navodi, ova provokativna usluga jedina je takve vrste u regionu.

Ko unajmljuje privatne detektive u Srbiji? 4
Foto: Pixabay/ qimono

„Naša kontraverzna usluga ‘medena zamka’ vam može pomoći da saznate dosta toga o psihološkom sklopu Vašeg emotivnog partnera“, navodi se na jednom od portala uz upozorenje da ukoliko se odlučite na ovaj rizičan korak budete spremni na sve.

Većina njih u svojoj punudi ima uvršteno i poligrafsko testiranje. Iz Protecte MCI za portal Danasa kažu da je ta usluga gotovo svakodnevno tražena.

„Imate baš svega i svačega na poligrafu. Toliko toga ima, svakodnevno ima nešto. Dođe deka u agenciju, trebalo mu je četiri stvari, tri su bile detektivske i ja sam mu to završio. Posle tri meseca se pojavio sa dva pitanja ‘Da li ga je baka prevarila 1957?’ i ‘Da li je nevina ušla u brak?’. Ja ga pogledam i mislim se ako to vi ne znate ja sigurno ne mogu, ali poligraf to može da završi. Ono je bilo žalosno gledati“, priča nam jedan od detektiva koji je bio zadužen za poligraf.

Na pitanje koja se starosna grupa najčešće pojavljuje na poligrafskom testiranju, nemaju precizan odgovor.

„Momak je doveo devojku na poligraf. On je radio u inostranstvu dve godine i sada treba da se venčaju. I onda je on nju doveo da proveri da li je ona njega varala dok je on bio u inostranstvu. Znam da su došli, kako se to završilo ne znam. Kakav je to brak kad on njoj unapred ne veruje. Takvih slučajeva ima koliko hoćeš“, priseća se Jolić.

Ko unajmljuje privatne detektive u Srbiji? 5
Foto: Pixabay/ geralt

Tražena je i provera radne obaveze bolovanja kao i provera kandidata za posao. Kažu da se pre nekog vremena digla javnost, uplašena da je detektivima data mogućnost da prate zaposlene dok su na bolovanju i čitaju njihove medicinske kartone. Ipak, iz Protecta MCI nam objašnjavaju da provera bolovanja ne funkcioniše tako.

„Nemamo pravo da čitamo njihove medicinske podatke. Nama su ključne informacije one koje nam daju u rukovodstvu firme. Oni se i javljaju samo ako opravdano sumnjaju, a mi im damo dokaz. Odemo i uslikamo ih. Ljudi koji zloupotrebljavaju bolovanje kada znaju da će kontrolu vršiti jedna agencija koja ih ne poznaje, koja radi za novac, da će da proveri, da će da ga uslika kako on ide i kopa njivu onda on to neće da uradi. Ili ćemo ga uhvatiti pa pedeset ostalih neće zloupotrebiti bolovanje“, saznajemo od sagovornika iz Protecte.

Da posla imaju, ne kriju, a to nam je pokazao i zvuk telefona koji je se čuo u par navrata za kratko vreme koliko je trajao naš razgovor.

„Ja sam 30 godina proveo u službi, ovde radim 14 i služba je mala beba za ono što viđam sad. Ovde imate ama baš svega i svačega. Najgore i najcrnje je kad ti dođu za drogu i kocku“, ocenjuje jedan od njih za Danas.rs.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari