Mihajlović: Srbija druga u svetu sprovela ekonomsku analizu neplaćenih kućnih poslova 1Foto: BETAPHOTO/KABINET POTPREDSEDNICE VLADE, KOORDINACIONO TELO ZA RODNU RAVNOPRAVNOST/ZORAN PETROVIC/DS)

Srbija je druga zemlja u svetu koja je sprovela ekonomsku analizu neplaćenih poslova staranja o porodici i u domaćinstvu, a sve s ciljem da se poboljša kvalitet života žena, rekla je danas predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.

„Cilj nam je da učinimo više u ravnopravnoj raspodeli neplaćenog rada“, rekla je Mihajlović, kako je saopštio njen kabinet na završnoj konferenciji „Rodno odgovorno upravljanje – preraspodela neplaćenog rada“.

Dodala je da kroz zajedničku borbu treba osvestiti društvo, „jer to je pitanje ljudskih prava“.

Ona je rekla da ne prodje dan, a da ne razgovara o rodnoj ravnopravnosti i stvaranju jednakih uslova za žene i muškarce, „zahvaljujući rodno odgovornoj Vladi i zajedničkom radu sa medjunarodnim partnerima“.

„Kada smo krenuli sa ovim projektom posmatrali su nas neobično, jer neplaćeni rad se smatra normalnim, da su samo žene te koje treba da kuvaju, čiste, brinu o deci i starima, a kao razlog za skraćeno radno vreme 95 odsti žena navodi upravo brigu o deci i porodici, a samo četiri odsto muškaraca“, rekla je Mihajlović, koja je i podpredsednica Vlade Srbije.

Takvi projekti su, kako je rekla, način borbe protiv stereotipa kako bi se animirali očevi da se više uključe u roditeljstvo i napravio balans u obavljanju neplaćenog rada, jer žene 20 odsto svog vremena provode u neplaćenim poslovima.

Ona je rekla da očekuje „da iz ovoga proizadju odredjene odluke, da budu deo zakona i da se nastavi rad na stvaranju rodno ravnopravnog društva“ .

Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić rekla je da se vekovima smatralo da žena nemaju nikakva prava – na novac, na glas, na izbor i da vekovima žene rade besplatno i doprinose bruto domaćem proizvodu (BDP), a da ih niko ne pita kad je dogovoreno da je neplaćeni rad žena nešto što se podrazumeva.

Zamenica ambasadorke Velike Britanije u Srbiji Rebeka Fabrici izjavila je da je projekat finansiran kroz Fond za dobru upravu i da su rezultati potvrdili da neplaćeni rad ima svoju vrednost i da iznosti 21,9 odsto BDP-a.

„Ravnopravna raspodela i podrška kroz institucije dovešće do osnaživanja žena. Bez rodne ravnopravnosti ne možemo govoriti o prosperitetnom društvu“, rekla je Fabrici.

Direktorka agencije UN Women u Srbiji, Milana Rikanović rekla je da „smo danas tu da pričamo o tome šta je neplaćeni rad i kako da ga vrednujemo“.

„Tu smo da se više angažujemo u uključivanju muškaraca u roditeljstvo i da pokažemo da su rešenja tu, na dohvat ruke“, rekla je Rikanović.

Projekat „Rodno odgovorno upravljanje – preraspodela neplaćenog rada“ realizovali su Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost i UN Women, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i britanske ambasade u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari