U Drugom svetskom ratu stradalo 40 hiljada Sremaca 1Foto: R. Balać

U toku Drugog svetskog rata na teritoriji Srema, koja obuhvata teritoriju od Osijeka i Vinkovaca do Zemuna, stradalo je 39.580 ljudi. To je utvrdila Komisija za prikupljanje podataka o žrtvama na teritoriji Srema u toku Drugog svetskog rata, koja je formirana odlukom Pokrajinske vlade na inicijativu predsednika Igora Mirovića.

Rezultati rada te komisije prezentovani su danas u Pokrajinskoj vladi.

Multimedijalni projekat „Žrtve u Sremu 1941–1945“ pokrenut je krajem 2019. godine s ciljem usaglašavanja i dopune dosadašnjih popisa žrtava, evidentiranja uništene kulturne baštine u Sremu tokom Drugog svetskog rata, kao i potpunije registracije i prezentacije spomen-obeležja posvećenih stradalim stanovnicima Srema.

Baza podataka sa ukupno 39.580 žrtava nalazi na sajtu Arhiva Vojvodine.

„Inicirali smo ovaj projekat i formirali Pokrajinsku komisiju sa nacionalnim značajem koja je imala zadatak da dodatno, na osnovu ranijih istraživanja, izvrši identifikaciju i popis svih žrtava. Posle 80 godina od sramnog i bezočnog napada na našu zemlju, prvi put na jednom mestu imamo celokupan spisak onih koji su svoje živote dali za slobodu i nad kojima su izvršeni masovni zločini i deportacije koje dotadašnji svet nikada nije video“, rekao je Mirović.

Na osnovu ovog istraživanja, u spisak žrtava uneto je novih 3.204 imena.

Mirović je najavio da će biti popisane sve žrtve i u Banatu i Bačkoj, kako bi se time odužili onima koje su svoje živote dali za slobodu naše zemlje, ali i da novim generacijama damo putokaz i smernice za budućnost.

Predsednik Radne grupe Komisije Milan Koljanin rekao je ovom prilikom da baza podataka sadrži rezultate prethodnih popisa sa 36.298 imena, kao i imena do sada neevidentiranih žrtava, koja su otkrivena tokom rada na ovom projektu.

On je za Danas potvrdio da je do povećanja broja popisaanih žrtava došlo zbog toga što je po prvi put obuhvaćena teritorija celog Srema, dakle i dela koji pripada Republici Hrvatskoj.

Takođe, popisane su civilne, ali i vojne žrtve, oslobodioci, ali i poginuli pripadnici okupatorskih i kvislinških formacija.

Žrtve su svrstane po nacionalnosti, polu, navedeno je mesto prebivališta kao  i mesto stradanja.

U Sremu je tokom rata delovao snažan partizanski pokret, a u proboju Sremskog fronta stradali su mnogi borci. Brojne su i žrtve ustaškog terora, a hiljade Sremaca ubijeno je na kućnom pragu, u stratištima u Sremu i logorima Jasenovac, Sajmište i drugim.

Spaljeno je više fruškogorskih manastira SPC, a sistematski su uništavane i druge kulturne institucije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari