Nemerljiva šteta od afere Indeks 1Foto: Wikipedia/Dushan wideway

Izricanjem prvih, nepravosnažnih presuda osumnjičenima u aferi „Indeks“ – jedan od najvećih korupcionaških skandala u istoriji srpskog školstva, vezan za prodaju ispita i diploma na kragujevačkom Pravnom fakultetu – ulazi u pravosudnu završnicu.

Sudsko veće Višeg suda u Smederevu, na čelu sa sudinicom i predsednicom tog suda Slađanom Bojković, uoči minulog vikenda je, nakon maratonskog suđenja, koje je trajalo više od deset godina, izreklo presudu kojom je šesnaest „indeksovaca“, od kojih su njih dvanaestoro univerzitetski profesori, osuđeno na ukupno 61 godinu zatvora. Najveće kazne, kao što se na osnovu zahteva tužilaštva i očekivalo, dobili su bivši dekan i doskorašnji prodekan kragujevačkog Pravnog fakulteta, Sveto Purić (osam godina), te profesorka Dragana Petrović, koja je osuđena na sedam godina zatvora.

Profesorka i bivša pomoćnica ministra prosvete Emilija Stanković dobila je pet godina, profesori Dragan Bataveljić i Božin Vlašaković osuđeni su na šest, odnosno četiri godine zatvora. Aktuelni prodekan za nastavu na kragujevačkom Pravnom fakultetu Srđan Đorđević osuđen je na tri godine zatvora, koliko su dobili i profesori Nenad Đurđević i Milena Petrović. Nekadašnji šef Studentske službe Zoran Simić osuđen je na pet godina.

Presuda Višeg suda u Smederevu akterima afere „Indeks“ na Univerzitetu u Kragujevcu i njegovom Pravnom fakultetu dočekana je mukom koji, prema oceni upućenih, govori o zatečenosti šumadijske akademske zajednice izrečenim presudama. U toj zajednici, prema našim izvorima, i dalje, u stvari, žele da veruju da niko od „indeksovaca“ na kraju postupka neće ni da bude osuđen, te da je izrečena presuda tek deo predizborne kampanje vladajućeg režima koji, preko strogo kontrolisanog pravosuđa, narodu gladnom pravde šalje poruku da borba protiv korupcije traje, i da u njoj niko nije i neće da bude zaštićen.

I deo šumadijske javnosti smatra da je „drakonska“ presuda „indeksovcima“ u funkciji skretanja pažnje javnosti sa afera vlasti. „Indeksovci“ su u takvom ambijentu, bez obzira na to što niko objektivan ne veruje da nisu odgovorni za prodaju ispita i diploma na Pravnom fakultetu, kako smatraju u tom delu javnosti, i svojevrsni i privremeni „žrtveni jarci“, čijim će presudama vlast da maše do okončanja predstojećih izbora, nakon čega će sve da bude ispravljeno na apelaciji.

Upućeni u problematiku, odnosno svi oni koji znaju šta se na Pravnom fakultetu zaista dešavalo do februara 2017, kad je uhapšeno 23 profesora i saradnika na pravnim fakultetima u Kragujevcu, Beogradu i Nišu, i njihovih poslovnih saradnika, smatraju, pak, da su glavnim akterima tog korupcionaškog skandala izrečene blage kazne i da je mnogo sumnjivih poslova u toj visokoškolskoj ustanovi, voljom (do)sadašnjih vlasti i njome uzrokovanim nemarom nadležnih državnih organa, ostalo neotkriveno i nesankcionisano.

U prilog rečenoj oceni naši sagovornici navode da o razmerama korupcije i kriminala na kragujevačkom Pravnom fakultetu do februara 2007, ponajbolje svedoči činjenica da je, u petak posle podne, u smederevskom sudu, na tri godine zatvora, zbog prodaje diploma i ispita, osuđen i domar tog fakulteta Andrija Tomović. Pravni fakultet u Kragujevcu je, tvrde u ovim krugovima, tokom većeg dela prethodne decenije bio jedan veliki buvljak, na kojem se gotovo javno trgovalo ispitima i diplomama.

Koliko je bivših studenata kupilo diplome kragujevačkog Pravnog fakulteta pouzdano se ne zna, niti će se, sasvim izvesno, ikada i doznati. Osnovano se, međutim, pretpostavlja da su mnogi od njih danas zaposleni u policiji, pravosuđu i drugim državnim organima. Šteta od afere „Indeks“, merena tim aršinom, praktično je – nemerljiva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari