Opština Čajetina: Primarni cilj da postanemo prva ekološka teritorija u Srbiji 1Foto: N. Kovačević

Opština Čajetina saopštila je danas da joj je primarni cilj da postane prva ekološka teritorija u Srbiji i već je uklonila sve divlje deponije a sve mesne zajednice komunalno opremila.

Od aprila 2017. godine opština Čajetina učestvuje u Programu „Podrška lokalnim samoupravama u Srbiji na putu ka EU – Druga faza“ koji finansira Vlada Švedske i realizuje Stalna konferencija gradova i opština (SKGO).

Podrška se plasira kroz pet najznačajnijih programskih oblasti, zaštitu životne sredine, unapređenje poslovne klime na lokalnom nivou, EU integracije i međunarodnu saradnju, rodnu ravnopravnost i prevenciju i upravljanje vanrednim situacijama na lokalnom nivou.

Aktivnost ovog Programa odvija se kroz direktnu podršku unapređenju usluga za građane i privredu, odnosno kroz opštinske pakete podrške određenom broju lokalnih samouprava sa fokusom na zaštitu životne sredine

Učešćem u programu podrške u oblasti zaštite životne sredine, opština Čajetina dodatno je edukovala svoje kadrove, ojačala kapacitete i infrastrukturu i donela strateške dokumente neophodne za realizaciju primarne selekcije i odgovornog upravljanja otpadom.

Pedsednik opštine Čajetina Milan Stamatović rekao je, kako se navodi, da je svestan značaja edukacije stanovništva, kao i stručnog i opštinskog kadra u procesu primarne selekcije otpada.

„Od početka smo bili svesni činjenice da je neophodno promeniti svest građana i da je potrebno krenuti sa edukacijom lokalnog stanovništva u čemu smo imali značajnu podršku projektnog tima. Morali smo da obezbedimo infrastrukturu za pravilno selektovanje otpada i da postavimo kontejnere, koji se uredno prazne i da se smeće odvozi i deponuje onako kako zakon to predviđa“, rekao je Stamatović.

Rukovodilac Komunalnog javnog preduzeća „Zlatibor“ Čajetina i koordinator projekta Vera Blagojević ocenila je da opštini najveća pomoć od tog projekta činjenica da su postali samostalni u izradi lokalnog plana upravljanja otpadom.

Iz opštinskog budžeta finansirana je nabavka tri namenska kamiona za odvoz i presovanje otpada i 400 plastičnih kontejnera za smeće, napravljena su tri reciklažna ostrva, a izgradnja četvrtog planirana je do kraja godine.

Ukoliko sve bude teklo prema planu, očekuje se, kako se navodi, izgradnja reciklažnog dvorišta, pored koga će se biti kompostana.

U toku je izrada Studije izvodljivosti za uklanjanje animalnog otpada sa teritorije Čajetine i Užica, koju takođe finansira Švedska Vlada.

Za Čajetince je, kako se navodi, od presudnog značaja za dalji tok realizacije projekta bila studijska poseta Švedskoj, kada su svi akteri, od predsednika opštine, menadžmenta i radnika komunalnog preduzeća i predstavnika građana Čajetine bili u prilici da u praksi vide kako izgleda „švedski model“ upravljanja otpadom.

Dodaje se da su se vratili puni ovih znanja i osnaženi u uverenju da je ovakav poduhvat sasvim moguć i u Srbiji.

Ističe se da švedski ambasador Jan Lundin, svoju zemlju vidi kao pouzdanog partnera Srbiji u njenom putu ka integraciji u EU.

„Na ovom složenom pitanju potrebno je raditi godinama. Srbija je krenula tim putem, uz podršku Švedske i EU. Dobra vest je da je probleme sasvim moguće rešiti i to u nekoliko narednih godina. Napredak je vidljiv u ovom, ali i drugim sektorima srpskog društva. Srbija je tek na početku svoje modernizacije da bude na nivou evropskog proseka EU. Ali, zaista se ide napred i Evropa je tu“, rekao je Lundin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari