Osvećena nova radio stanica u Skoplju 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

List Vreme savetovao je čitaoce za šta sve mogu iskoristiti kanape od paketa, dok je Pravda pisala o značaju naučnog rada za moć jedne države.

Čitaoci Vremena požalili su se redakciji ovog lista.

Jedan od njih sa uživanjem je slušao prenos opere „Faust“. Čitalac je jako uživao, ali u delu najlepše arije prenos je prekinut. Sve zbog toga da bi se slušaocima napomenulo koliko je sati i dalo par najvažnijih vesti. Čitalac je napomenuo da razume da su vesti takođe potrebne, ali da je presecanje arije bilo bez milosti.

Osvećena nova radio stanica u Skoplju 2
Foto: Screenshot

Čitateljka Vremena požalila se na fotoreportere kojih je sve više bilo po beogradskim ulicama. Dok je šetala sa detetom jedan od njih prišao joj je nudeći da ih fotografiše. Ona je na to pristala na nagovor deteta i unapred platila deset dinara.

Ona je skoro dve nedelje odlazila u radnju da proveri da li je fotografija gotova, a kada je konačno izrađena, čitateljka je bila razočarana. Fotografija je bila puna prljavih belina i neke rđe, tako da se jedva moglo razaznati ko je na fotografiji.

—Šta ćete gospođo, rekao joj je fotograf. Bila je loša svetlost. Biće bolje sledećeg puta!

List Vreme pisao je i o osvećenju nove radio stanice u Skoplju. Ovom događaju prisustvovali su najviši državni zvaničnici. Kako se navodi u ovom listu, ova stanica imala je i specijalno izrađen studio, ali i sve ostale potrebne prostorije i nove instalacije.

Ovaj list takođe je izveštavao o štajku u Bombaju. Prema pisanju Vremena oko 2.000 radnika je stupilo u štrajk, dok je izbijanje novih protesta moguće u još nekim mestima. Izvestan broj lica je bio priveden zbog širenja brošura i letaka protiv rata, dok je policija u Kalkuti preduzela sve mere sprečavanja novih štrajkova.

Redakcija Vremena savetovala je čitaoce da ne bacaju kanape od paketa. Od njih se mogu napraviti podmetači za piće i hranu, pa čak i krpe koje služe za podizanje šerpi i lonaca sa vatre.

Više o tome možete čitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Pravda piše o tri provalnika koja su nameravala da tokom noći opljačkaju jednu kuću jer su od šegrta saznali da neće biti nikoga u njoj. Međutim, u njoj je boravio kapetan Panić koji je čuo da se neko šunja oko kuće i opalio je par metaka u vazduh.

Razbojnici su se odmah razbežali znajući da će to privući policilju i u begu su pokušali da opljačkaju drugu kuću koja se nalazila u blizini. Ipak, u tome ih je sprečio stražar, a razbojnici su ubrzo privedeni.

Osvećena nova radio stanica u Skoplju 3
Foto: Screenshot

Italijanski istoričar Frederiko Šabo gostovaće u Beogradu, piše ovaj list. On je poznat naučnicima novog veka, jer se posebno bavio izučavanjem političke misli renesanse i protivreformacije, makijavelizmom i istorijom Milana. Ovaj istaknuti član Italijanskog instituta za istoriju srednjeg i novog veka, došao je na poziv Italijanskog instituta u Beogradu.

Pravda piše i o svetosavskoj proslavi na Beogradskom univerzitetu kojoj su prisustvovali kralj i državni i univerzitetski zvaničnici. Naučni rad je služba otadžbini, jedan je od zaključaka ovog događaja, prenosi Pravda.

Država je dužna da pomaže naučni rad svim sredstvima, jer se nauka uvlači u nacionalne granice. Stoga je potrebno njene rezultate iskoristiti za ekonomsku i kulturnu nadmoćnost u odnosu na druge narode.

U Rumuniji je osnovana nova vlada, prenosi ovaj list. U njenom okviru ne nalazi se nijedna ličnost bivšeg režima.

Nova vlada kao svoj cilj postavila je uspostavljanje reda u zemlji i nadoknadu štete koju su počinili prethodni režimi.

Više o tome možete čitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari