Primanja za negu i pomoć osoba sa invaliditetom nisu svima jednaka. Dok jedni primaju 26.000 dinara mesečno, što je apsolutno nedovoljno za život, drugi za isti stepen invaliditeta dobijaju čak 190.000 dinara.

Jedan od naših zahteva jesu jednaka primanja za jednak stepen invaliditeta, jer je sadašnja praksa diskriminatorna i stoga nedopustiva – rečeno je juče na konferenciji za novinare udruženja osoba sa invaliditetom. Za subotu, 10. septembra, najavili su Paradu osoba sa invaliditetom, prvi takav skup u Srbiji, ali i protest.

Nevena Jovanović, osnivačica fondacije Fibi, istakla je da se pod hitno mora izvršiti revizija u sistemu zaštite osoba sa invaliditetom.

– Među onima koji primaju pomoć za tuđu negu, koja često iznosi i 80.000 dinara mesečno, potkrali su se i oni koji pod plaštom potpunog slepila u stvarnosti voze kola. To je veliki kriminal i takve osobe ne zaslužuju novčanu pomoć – ukazala je Jovanović.

Osim ovog problema, predstavnici udruženja su izneli još niz drugih zahteva, među kojima je obavezno zapošljavanje osoba sa invaliditetom prema njihovom kvalifikacijama, ali i da se ispita ko onemogućava njihovo zapošljavanje. Udruženja, takođe, zahtevaju da se ozbiljno ispita rad sektora za zaštitu osoba sa invaliditetom u Ministarstvu za rad i socijalna pitanja, kao i da taj sektor obavezno vodi osoba sa invaliditetom sa visokom stručnom spremom.

Luka Joksimović Barbat, predsednik Srpske federacije slepih „Sveti Stefan Dečanski“, naglašava da ne postoje razlozi za odlaganje ispunjenja ovih zahteva, ukazujući da „najteži oblici diskriminacije proističu iz državnih institucija“.

Na konferenciji su govorili i profesor Branko Jokić, predsednik Udruženja osoba sa invaliditetom Feniks, i Vladimir Tomašić.

"Savez slepih najbogatija organizacija"

Predstavnici udruženja slepih posebno su se osvrnuli na problem sa Savezom slepih Srbije, za koji kažu da je „najbogatija organizacija u državi“, ali da ništa korisno ne čini za zajednicu slepih. Zabrinjavajuć primer je prostor u Ustaničkoj ulici koji je Savez slepih dobio na korišćenje od države, a koji je on izdao javnom beležniku.
„Taj prostor je bio sa dobro opremljenim studiom i prilagođen potrebama slepih, a sada je tu javni beležnik, iako Savez nije na to imao pravo, jer nije taj prostor poklonjen, već ustupljen na korišćenje“, kažu iz udruženja slepih dodajući da je kod javnog beležnika zaposlen sin osobe koja vodi finansije u Savezu slepih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari