Lopov preminuo u krevetu pljačkanog 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Kako se tragično i krajnje čudno okončala jedna pljačka u američkom gradu Kingstonu, ali i o starici iz Beograda koja je sa svoje 103 godine života obavljala sve kućne poslove, pisali su predratni listovi „Pravda” i „Vreme” pre osamdeset godina.

Zanimljivu reportažu o najstarijoj domaćici u Beogradu, koja ima čak 103 godine, donosi dnevni list „Vreme”. Gospođa Marija Hrdi, poznatija među svojim komšijama i poznanicima kao baba Mara, poreklom je iz Češke, a u Beograd je došla 1885. godine sa svojim mužem.

Lopov preminuo u krevetu pljačkanog 2
Foto: Screenshot/ Digitalna.nb.rs

Baba Mara je i u tim godinama obavljala sve poslove za koje se očekuje da mlađi u nekom trenutku preuzmu. Pranje podova, kuvanje, spremanje dve sobe i svi ostali kućni poslovi njoj i u poznim godinama nisu predstavljali napor.

„Kada se zna da je jednovekovni život baba Mare bio dosta nemiran i pun raznih životnih briga i nevolja, onda je ovakva pojava staračke svežine još čudnovitija. ”

Osvrću ći se na njene vršnjake, teško je bilo ostati imun na njenu živahnost, ali i spremnost za svakodnevni rad kućnih poslova. Pored godina, zanimljiva je i činjenica da je gospodja Hrdi bila pušač više od osamdeset godina. Prvi susret sa cigaretama imala je sa tek svojih dvadeset godina.

„Palimo cigarete. Cigareta polako dogoreva u jedva uzdrhtaloj ruci starice. A čoveku, iznenada, iskrsava zaprepašćujuća misao: koliko je takvih cigareta pregorelo među tim prstima.”

Sa tadašnje teritorije Češke države se seli u Beč, gde se udaje, a kasnije sa svojim suprugom dolazi u Beograd. Od dolaska u prestonicu nije kročila dalje od Zemuna i Skenderbegove 63.

Interesovala se za politiku, pomno je pratila dešavanja, kako u svetu, tako i kod nas, čitala je redovno dnevnu štampu i trudila da se razume svet oko sebe.

„I moj otac živeo je 128 godina, pa eto i ja sam sto tri. Stara sam.”

Na samom kraju, nameće se zaključak da je teško nepomisliti kako je čovekov život ipak nešto izdržljivije nego što se to pretpostavlja.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Dnevni list „Pravda” na unutrašnjim stranama donosi krajnje neobičnu priču o smrti jednog lopova koji je tokom krađe preminuo. Da priča postaje čudnija, govori u prilog i činjenica da se lopov sakrio u krevet u kući koju je poljačkao i tamo skončao.

Lopov preminuo u krevetu pljačkanog 3
Foto: Screenshot/ Digitalna.nb.rs

Nakon što je bio siguran da vlasnik kuće, advokat Ronald Heukins, nije više tu, lopov je počeo da traži novac i dragocenosti u ormanima i radnom stolu. Njegov  „posao” prekinuli su nečiji koraci.

Ugledni advokat u čiju kuću je provalnik ušao, slutivši šta bi moglo da se dogodi, ranije se vratio u svoj dom, ne uviđajući šta se tek nekoliko trenutaka pre događalo u njegovoj sobi. Legao je u svoj krevet, ne shvatajući da je isto učinio i njegov  „nepozvani gost”.

„Kada je spolja čuo korake, u najvećoj meri uplašen, lopov se sakrio ispod postelje i tu satima nepomično ležao, nadajući se da će mu se naposletku ipak pružiti prilika da pobegne.”

Da je strah loš, naročito po ljude koji imaju neku vrstu srčane mane, govori i tragičan rasplet ove krajnje neobične krađe. Lopov je umro od udara srčane kapi, a tek sledećeg jutra je pronađen, kada je služavka spremala sobu.

Iako nije bilo moguće sa sigurnošću utvrditi njegov identitet, sumnjalo se da se radi o čoveku koji je više puta počinio krivično delo krađe u američkom gradu Kingstonu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari