Prvenstvo SPS-a u prvoj polovini avgusta 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Poslednjeg dana jula, pre 80 godina, list Vreme pisao je o održavanju prvog prvenstva Srpskog plivačkog saveza, dok se list Pravda bavio potrebom Subotičana za stalnim pozorištem.

List Vreme pisao je o prvom prvenstvu Srpskog plivačkog saveza, zakazanom za 3. i 4. avgust u Beogradu u kategoriji juniora, odnosno 10. i 11. avgust u Novom Sadu, u kategoriji pionira.

Prvenstvo SPS-a u prvoj polovini avgusta 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

U najavi je navedeno da će se takmičenje vršiti u svim disciplinama plivanja, u skokovima sa daske i u vaterpolu. Za učešće na prvom prvenstvu SPS-a tada se prijavilo 11 klubova.

Svima je ostavljena mogućnost da u svakoj disciplini prijave po jednog kandidata. To je, prema pisanju lista, bila nemoguća misija za najveći broj klubova.

Osim jasno ustanovljenog programa takmičenja, kao i mehanizma računanja bodova, Vreme je navelo da je u planu i predtakmičenje, koje ima za cilj kvalifikaciju najboljih plivača.

List je prognozirao i veliko interesovanje ljubitelja sporta za ovu manifestaciju, naročito zbog činjenice da se radilo o prvom saveznom prvenstvu. Dodatnu zabavu nagovestilo je i pisanje o međutakmičarskim priredbama, za koje su bili zaduženi svi klubovi.

Ulaznice za takmičenje u Beogradu su već bile u pretprodaji, i to u radnji Kukulides i Sakelarides na Terazijama.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda pisao je o potrebi Subotičana da osnuju svoje pozorište, kao i nerazumevanju nadležnih na koje su nailazili po ovom pitanju.

Prvenstvo SPS-a u prvoj polovini avgusta 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Naime, građani Subotice imali su brojne argumente na svojoj strani. Smatrali su da je gradu sa preko 100.000 stanovnika, u kom je publika izuzetno zainteresovana za pozorišnu umetnost, neophodan profesionalni teatar.

Pored toga, na raspolaganju su bile i razne pozorišne sale, među kojima je prednjačila u potpunosti opremljena sala Gradskog pozorišta. Falili su joj samo glumci na sceni i gledaoci, koji su bili prinuđeni da praznikom i vikendom odlaze u Beograd i Novi Sad kako bi odgledali predstavu.

Ta sala, u kojoj bi bez sumnje odzvanjali najjači aplauzi, bila je renovirana i spremna za višegodišnji zakup.

Najodlučnije u nameri da pobedi na licitaciji zakazanoj za 1. oktobar, bilo je Banovinsko pozorište iz Novog Sada.

Prema oceni lista Pravda, ali i Subotičana, prvi ljudi grada trebalo je da usmere sve snage ka tome da bar ovo pozorište zaigra na „daskama koje život znače“.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari