Sećanje na prvu Vojno-administrativnu školu u Beogradu 1Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan, pre 80 godina, list Pravda je tekst posvetio sećanju na prvu beogradsku Vojno-administrativnu školu, a list Vreme je pisao o novom mostu preko Vardara, u Skoplju.

Kraljevina Srbija je 1896. godine dobila novi Zakon o ustrojstvu vojske i time je u Beogradu ustanovljena Vojno-administrativna škola, navodi Pravda.

Sećanje na prvu Vojno-administrativnu školu u Beogradu 2
Foto: digitalna.nb.rs

Uslov za pohađanje ove škole bio je status nižeg činovnika ili nižeg vojnog oficira, sa najmanje dva razreda gimnazije i na osnovu toga se javio ukupno 41 slušalac sa traženim kvalifikacijama.

Vojni pisar Milivoje M. Nikolić bio je primljen u ovu školu, uprkos tome što nije posedovao potrebne školske kvalifikacije. Njegova hrabrost i odlučnost, vernost vojsci, doveli su do toga da pukovnik Dragomir Vučković dozvoli njegov prijem.

Nikolić je došao u sukob sa tadašnjim komandantom Drinske divizije Vasilijem Mostićem. Mostić je bio protiv Nikolićevog prijema u školu, jer nije imao školsko obrazovanje, pa mu je zbog toga naredio da napiše molbu, kako bi dokazao da je u vojsci naučio da piše i da čita.

Milivoje je to već sutradan uradio, poslao je molbu i direktno je primljen u Vojno-administrativnu školu. Završio ju je bez ijedne slabe ocene.

„U našoj školi neki nastavnici bili su mnogo mlađi od đaka. Na jednom času, G. Milutinović nam je pričao o Fridrihu Barbarosi koji je osvajao male narode, pa je došao sa vojskom do Beograda, pa otišao do Smedereva, noseći na malim lađicama hranu. Njegova predavanja su bila poučna i bio je veoma posvećen svojim đacima“, govorio je Milivoje.

Celokupan tekst možete čitati na sajtu Narodne biblioteke.

Uprkos već dva mosta koja su vodila preko Vardara, Skoplje je pokazivalo veliku potrebu za izgradnjom trećeg, pisalo je Vreme.

Sećanje na prvu Vojno-administrativnu školu u Beogradu 3
Foto: digitalna.nb.rs

Deset godina pre toga bila je predviđena izgradnja mosta, jedan je trebalo da povezuje Rašku ulicu sa trgom Oslobođenja, a drugi most kod Pozorišta.

Čak i pored zauzimanja opštinskih funkcionera, tek dve godine pre toga obezbeđen je kredit od devet miliona za građenje mosta za vezu između Raške ulice i trga Oslobođenja.

Novi most bio je dugačak 85 metara. Kolovoz na mostu bio je od drvene kocke, širine devet metara, a sa obe strane pešačke staze po tri metra.

Rezultati probnog opterećenja su pokazali da most može podneti opterećenje od 60 tona.

Ostatak teksta možete čitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari