Slučaj „himna“ u predistražnom postupku 1Foto_Nenad Kovačević

Na slučaj „himna“ i akterku učiteljicu u OŠ „Rifat Burdžović Tršo“ Adelu Karaahmetović-Melajac, tačka još nije stavljena. Novopazarsko Više tužilaštvo „sprovodi predistražni postupak, kojim će se utvrditi sve relevantna činjenice, nakon čega će se doneti odluka o daljem toku postupka“, medijima je potvrdila viša tužiteljka u ovom gradu Milena Mrvić.

Tom tužilaštvu je Policijska uprava Novi Pazar dostavila je izveštaj o događaju od 1. septembra u OŠ „Rifat Burdžović Tršo“, a povodom objavljivanja video snimka na kojem se vidi intoniranje himne sandžačkih Bošnjaka, „Ja sin sam tvoj“, a ne državne „Bože pravde“.

U Višem tužilaštvu tvrde da učiteljica Karaahmetović-Melajac nije saslušana u policiji, već su od nje prikpuljene informacije u svojstvu građanina na osnovu odredaba Zakonika o krivičnom postupku.

Učiteljica Karaahmetović-Melajac je intoniranje himne Bošnjaka Sandžaka, objavila na svom Facebook profilu i to je pokrenulo mnogobrojna negodovanja.

Direktor te škole, koja je označena kao jedina u kojoj školska godina nije počela intoniranjem državne himne, Nusret Zuković medijima je rekao da je učiteljica državnu himnu intonirala na prvom času, a na drugom je đacima prvacima u nastavi na bosanskom jeziku, pustila bošnjačku himnu „u okviru programa za doček prvaka“.

To je svojim potpisima, ispod saopštenja, potvrdilo 46 odeljenjskih starešina u toj školi.

Bošnjački političari i narodni poslanici u republičkom parlamentu u svojim stavovima izneli su tvrdnje da učiteljica Adela Karaahmetović-Melajac nije povredila zakon.

Evidentno je, da neki bošnjački političari preko ovog slučaja pokušavaju da „uberu“ predizborne poene starim definicijama, u novom pakovanju, o položaju Bošnjaka u Srbiji.

SDA Sandžaka i Bošnjačko nacionalno veće (BNV) istog dana, sa skoro istim sadržajem, uputili su zahteve da se sastanu skupštinska tela – Savet za bezbednost i da se konstituiše Savet za nadzor i kontrolu ostvarivanja prava Bošnjaka u Novom Pazara.

Ta tela, kako su predložili, trebalo bi da raspravljaju o odnosu Ministarstva prosvete, tužilaštva i policije prema učiteljici i ostalih državnih organa prema drugim pripadnicima bošnjačke zajednice.

Sve sa ciljem „da se spreče neželjene posledice nečinjenja“.

Karaahmetović-Melajac je dugogodišnja saradnica BNV.

Bila je angžovana na pisanju udžbenika za učenike osnovnih škola, koji se obrazuju na bosanskom jeziku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari