U 74. godini napustio ženu da bi postao otac 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Veliki gospodin i bogataš Artur Neš je posle duge saradnje sa svojom sekretaricom odlučio da je zaprosi.

U 74. godini napustio ženu da bi postao otac 2Kako piše Pravda, pre 80 godina Artur je imao 74, a njegova verenica Džona 30 godina. Venčanju u jednoj od najelegantnijih crkava u Londonu prisustvovalo je visoko englesko društvo.

Nažalost, Džona i Artur nisu imali srećan brak. Posle nekoliko nedelja, supružnici su dosadili jedno drugom.

Džona je tražila razvod braka jer je uvidela da je Neš osobenjak. Prema rečima ove mlade dame, Artur je u 6 ujutru ustajao da svira klavir, puštao vodu u kupatilu dok ga ne poplavi celog, izlazio na ulicu u pidžami.

Milioner se nije protivio razvodu koji je njegova žena tražila. Naprotiv, pronašao je utehu. Premda je shvatio da je isuviše mator za muža, odlučio je da postane otac i usvoji jednu irsku lepoticu od 20 godina.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U 74. godini napustio ženu da bi postao otac 3

Istog dana godine 1939. list Vreme piše o dva mladića iz Londona koji su se bez prebijene pare uputili u Indiju kao “slepi putnici.”

Decemba 1938. godine ova dva mladića su se ukrcala na brod u Sautentonu koji je zaplovio ka Kubi.

Kada su se iskrcali kao “slepi putnici”, odležali su 50 dana u zatvoru.

Međutim, dovitljivim mladićima ni u zatvoru nije bilo dosadno. Prodavali su svoja odela po visokim cenama, a od zarađenog novca bi kupili šampanjac.

Nakon što su se odmorili u zatvoru i odležali kaznu, opet su se kao “slepi putnici” ušunjali na luksuzni brod i doputovali nazad u Englesku s rečima da su videli svet i da im je svejedno koliku će kaznu dobiti, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari