U proteklih osam meseci višak prihoda u budžetu 400 miliona dinara 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

U današnjem prelistavanju predratnih listova Vreme i Pravda možete pročitati kako se proslavio Božić na teritoriji naše zemlje, koliko je iznosio ukupan prihod u bužetu i na šta se taj novac potrošio, kao i to kako su se iz jednog auto-kluba „odvezli“ do sela po badnjak.

Pravda u svom pretprazničnom broju piše o prevozu badnjaka jednog auto-kluba. Kako se navodi, automobili su bili puni badnjaka raznih oblika i veličina a automobile su vukli konji.

Ranijih godina članovi tog auto-kluba su u velikim povorkama automobila išli po badnjak u obližnja sela i vraćali se u gradove. Ovog puta zbog restrikcije upotrebe benzina donošenje badnjaka nije moglo biti tako svečano te su se članovi odlučili na pomoć konja.

U proteklih osam meseci višak prihoda u budžetu 400 miliona dinara 2Ovim su na Badnji dan uspeli da ujedno iskažu i nezadovoljstvo zbog restrikcija i održe svoju tradiciju velike automobilske povorke koja dobavlja badnjake. Beograđani su stajali na ulicama posmatrajući tu neobičnu pojavu i aplaudirali ideji na koju su došli ovi mladi članovi.

Pored ove simpatične scene koju prenosi Pravda tu je i vest o čoveku koji je na sam dan Božića, čekajući na red da se obrije pokušao da izvrši samoubistvo. Kako se navodi, reč je o šoferu zvanom Kurjak.

On je za Badnje veče ceo dan radio na kolima i nikako nije uspevao da ode kući i vidi svoju porodicu. Nakon što je na kratko uspeo da se vrati kući već je morao da krene nazad u grad kako bi se obrijao i spremio za praznik. Zbog ogromnog reda u berbernici nakon dužeg sedenja šofer je odlučio da se rani.

Pravdin broj je čitav u prazničnom duhu te se može pročitati i tekst o proslavi Božića na prostorima naše zemlje, dani su obično rezervisani za odmor i uživanje u hrani i piću. Prvi dan Božića osvanuo je vrlo maglovit ali se u kasnijim satima magla proredila.

Svaka kuća imala je na trpezi pečenje i crveno vino a pečenje je ove godine bilo jeftinije nego prošlih godina. Domaćice su spremale podvarak uz pečenje i božićne kolače.

Šest stotina siromašnih porodica dobile su na Božić pola metra drva za ogrev.

Podela zimske pomoći je baš za vreme Božića dobila široke razmere te nema porodice koja bar na neki način nije pomogla najugroženijima.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Vreme nakon Božićnih praznika prenosi vest o smanjenoj stopi kriminala u Beogradu. Najčešće je bilo reči o tučama i svađama. Kako piše Vreme, izgeda da suU proteklih osam meseci višak prihoda u budžetu 400 miliona dinara 3 i lopovi praznovali te je za vreme praznika zabeleženo svega četiri sitne krađe.

Saobraćaj je funkcionisao pravilno i nije bilo saobraćajnih nezgoda. Kada je reč o glavnom gradu na ulicama je takođe bilo mirno. Jedine loše vesti dolaze iz vatrogasne službe koja je intervenisala u sedam kuća zbog požara usled nedovoljno pročišćenih dimnjaka.

Hokej na ledu postao je veoma popularan i u našoj zemlji, piše Vreme. Za vreme Božićnih praznika odigrana je čitava utakmica što je bio prvi put da se tako nešto dešava u našoj zemlji obzirom da nemamo svaki dan tako niske temperature i toliko čvrst led.

Reprezentacija Mađarske je igrala protiv reprezentacije Jugoslavije u kojoj su naši momci odneli pobedu.

Vreme piše i o prihodima i rashodima u proteklih osam meseci, višak prihoda u odnosu na rashod bio je preko 400 miliona dinara. Najveći rast zabeležen je u novembru 1939. godine ali se nastavio sve do početka 1940. godine.

Država je planirala i početak izdavanja obveznica ratnim veteranima i dobrovoljcima. Državne obveznice izdavali su predstavnici ministarstva. U celokupnom iznosu to je bilo oko 500 miliona dinara.

Obveznice je dobilo 10.000 veterana širom zemlje.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari