Ubistvo rumunskog premijera Kalineskua izazvalo gnušanje u celom svetu 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Nedavno ubijenom rumunskom premijeru, Armanu Kalineskuu, upriličena je državna sahrana.

Izjave saučešća su stigle iz svih svetskih metropola, a najjači odjek je napravila ona iz Berlina, od nemačkog ministra spoljnih poslova, gospodina Joahima fon Ribentropa, dok je izjava jugoslovenskog premijera, Dragiše Cvetkovića, posebno dirnula generala Arđenalua. Članovi Gvozdene garde, koji su izvršili atentat na svog premijera, streljani su u unutrašnjosti zemlje, javlja agencija Alas.

Prema pisanju lista Pravda, borbe u Poljskoj još uvek nisu gotove. Dok sovjetske trupe preuzimaju vlast u zauzetim predelima, nemački general fon Frič, stradao je u bombardovanju Varšave, navodi list Vreme.Ubistvo rumunskog premijera Kalineskua izazvalo gnušanje u celom svetu 2

Europen pres iz Bukurešta javlja samoubistvo poljskog industijalca petroleuma, gosodina Jakova Goldmana. On je sebi oduzeo život vešanjem u hotelskoj sobi u svojoj 62. godini života.

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Franklin Delano Ruzvelt, sinoć je do kasno držao hitan sastanak sa komandantom američkih pomorskih snaga, ocenivši da je situacija u Evropi „vanredna“.

Benito Musolini Ubistvo rumunskog premijera Kalineskua izazvalo gnušanje u celom svetu 3je održao svoj prvi govor od početka rata. Prema njegovim rečima, vojna neutralnost u trenutnom evropskom ratu predstavlja ključni uzrok neproširivanja rata na svetski nivo. Dopisninik iz Rima prenosi da život na Apeninskom poluostrvu teče normalno.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Pravda prenosi da se život u Parizu normalizuje u stilu „gas maske“. Politika se iz parlamenta prenela na salone i kuloare. Iz rubrike o finansijama i privredi, javlja pad britanske funte za 19 odsto. Inflatorni simptomi se vide u svim ratom zahvaćenim zemljama, što izaziva veliki skok cena svih sirovina.

Agnecija DNB javlja iz Carigrada da je u jučerašnjem zemljotresu u Turskoj stradalo više od 200 ljudi. Potresi oko Smirne izazvali su veliku materijalnu štetu.

Najteže je pogođena varošica na Egejskom moru, Dikeli, gde se oko 250 kuća potpuno urušilo, faktički ostavljajući celokupno lokalno stanovništvo bez krova nad glavom. Ni okolna sela nisu lakše prošla. Smatra se da će konačni bilans štete doneti računicu od oko 5.000 ljudi bez doma.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari