Zbog čega je Voždovac pre 80 godina dobio kanalizaciju? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

List Vreme je na današnji dan pre 80 godina pisao o razlozima zbog kojih je odlučeno da Voždovac dobije kanalizaciju. U listu Pravda napisan je zanimljiv tekst o tome kako je kompozitor Ludvig van Betoven morao da prizna svima da je potpuno ogluveo.

List Vreme piše o razlozima zbog kojih je odlučeno da se u naselju Voždovac uvede kanalizacija.

Zbog čega je Voždovac pre 80 godina dobio kanalizaciju? 2
Foto: Screenshot/ digitalna.nb.rs

Naime, predsednik i potpredsednik beogradske opštine nekoliko dana pre pisanja ovog teksta rešili su da se odazovu pozivu građana i da posete ovo, u to vreme, prigradsko naselje.

Prilikom šetnje voždovačkim ulicama shvatili su da se usled nedostatka kanalizacije voda nakuplja u podrumima kuća, što stvara velike probleme stanovnicima ovog naselja.

„Oni su tada svečano obećali građanima da će ih spasiti ove bede“, saopštava list Vreme.

Prema pisanju lista Vreme, radovi su u nekim delovima Voždovca odmah počeli, na zadovoljstvo svih građana.

„Kada su pre neki dan već počeli radovi na sprovođenju kanalizacije, građani iz ulice Vojvode Stepe i sa celog istočnog dela Voždovca bili su prijatno iznenađeni rekordnom brzinom kojom opštinska uprava ispunjava svoje obećanje“, zaključuje list Vreme.

Celokupno izadnje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

U listu Pravda istaknuta je zanimljiva priča o tome kako je Ludvig van Betoven pogrešio dirigujući orkestru, zbog čega je svima morao da prizna da zapravo nista ne čuje.

Jedan od najpoznatijih nemačkih kompozitora ikada, Betoven, ogluveo je veoma rano, ali ono što je specifično jeste da je i nakon toga nastavio da komponuje, ali i da diriguje orkestrima.

Zbog čega je Voždovac pre 80 godina dobio kanalizaciju? 3
Foto: Screenshot/ digitalna.nb.rs

„Betoven je ogluveo već u tridesetoj godini, ali to dugo niko nije znao, jer je kompozitor ovaj svoj teški telesni nedostatak (težak pogotovo za muzičare) vešto krio od svih. On je kao potpuno gluv čovek dugo dirigovao orkestrima i niko nije primetio njegovu gluvoću“, ističe list Pravda.

Međutim, dok je jednom prilikom u Drezdenu 1814. godine dirigovao orkestru, zaboravio je na takt, tako da je dirigovao tri takta brže nego što su muzičari svirali.

Kako piše u listu Pravda, drugi dirigent koji je prisustvovao koncertu, Injas Umlasuf, primetio je to i stao iza Betovenovih leđa, a orkestar je nastavio da svira kako im on pokazuje, pravilno po taktu.

Betoven je u nekom trenutku video da orkestar prati drugog dirigenta, ali ostao je tu i „dirigovao“ do kraja koncerta.

„Nesrećni gluvi genije toliko se potresao da je zaplakao kao malo dete i dugo nije mogao doći k sebi. A kada se malo pribrao priznao je svima da je toliko gluv da ništa ne čuje“, piše u listu Pravda.

Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari