Zbog čega Kopenhagen dobija nove telefonske govornice? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Predratni jugoslovenski listovi Vreme i Pravda pre tačno osamdeset godina pišu o najvećoj špijunskoj organizaciji, sudaru voza u kojem je bio predsednik vlade, kao i o mobilizaciji britanske radne snage.

Pravda prenosi vest da je otkrivena najveća špijunska organizacija u Belgiji. Belgijski listovi pišu da je pokrenuta akcija u celoj Belgiji u cilju pronalaženja svih članova ove organizacije.

Šef ove organizacije je Žan Bero, koji je dugo godina bio šef izvršnog odbora reksista, koji je u tom svojstvu često boravio u Nemačkoj. Ipak od početka rata, Bero nije napuštao Belgiju, već je instrukcije dobijao posrednim putem.

Organi bezbednosti su Beroa pratili jako dugo, i prlikom pretresa njegovog stana otkrili su dokumente u kojima su iznete pojedinosti o francuskim trupama koje se nalaze na belgijskim granicama.

Zbog čega Kopenhagen dobija nove telefonske govornice? 2Belgijske vlasti se nadaju da će istragom ući u trag celoj organizaciji i da će moći potpuno da je ugase, kao i da je ovo najveća špijunska organizacija koja radi od početka Drugog svetskog rata.

Kako prenosi Pravda, u Beogradu je došlo do nestašice nafte. To je uzrokovalo smanjenje autobuskog saobraćaja u prestonici.

Ipak, ovo se ne odnosi na opštinske autobuse, koji i dalje normalno saobraćaju. Razlog tome, kako navodi Pravda, je to što Opština rasoplaže, još uvek, dovoljnom količinom nafte.

Linije koje su pogođene smanjenjem redovnog saobraćaja su one koje voze za Kotež, Neimar, Avalu, Dedinje i Pančevo. Kako navode iz saobraćajnog preduzeća koje drži autobuse za ove linije, do smanjenja rezervi nafte došlo je zbog velike količine snega, koje gotovo utrostručuju potrošnju litara nafte po jednoj smeni.

Iz preduzeća su još poručili da oni rezerve nafte imaju samo još za dva dana, nakon čega će verovatno morati u potpunosti da obustave linije, ako ne dobiju nove količine nafte.

Pravda prenosi i zanimljivu vest iz inostranstva. Naime, u Kopenhagenu pred sud je došao zanimljiv slučaj. Trgovački putnik Anderson morao je hitno da telefonira, a sve telefonske kabine bile su zauzete. Čovek je čekao 5 minuta, pre nego što je prišao kabini u kojoj je bila jedna mlada, lepa dama.

Putnik je čekao mladu damu da završi razgovor punih pola sata. Onda je otvorio vrata kabine i upitao je da li misli da završi razgovor tog dana, na šta se ona nasmejala i nastavila svoj razgovor. Ali Andresonu nije bilo zabavno pa je upao u kabinu, i devojku izbacio napolje.

To njoj, razume se, nije bilo po volji i ona je pozvala policajca. Tako je ceo slučaj došao pred sud, koji je Andresona oslobodio optužbi, a mladoj dami je sud poručio da se govornice ne postavljaju za postizanje rekorda u dugom telefonskom razgovoru.

Međutim, ovo suđenje je dovelo do značajnih reformi u telekomunikacijama grada Kopenhagena. Naime, zbog ovog slučaja, Društvo javnih telefona uvodi govornice na kojima se može pričati samo pet minuta, nakon kojih se uz dvostruku taksu može razgovarati još samo pet minuta.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Brzi voz u kome se nalazio predsednik Kraljeve vlade Dragiša Cvetković sa ministrom finansija Jurajem Šutajem i ministrom pri predstavništvu vlade Mihajlom Konstatinovićem, sudario se preksinoć između Rume i stanice Kraljevci.

Pri sudaru Cvetković dobio je ogrebotinu iznad desne obrve,a ministar Šutej zadobio je lakšu povredu ramena. Na lice mesta je odmah posle nesreće došla komisija Generalne direkcije, koja je izvršila uviđaj i povela istragu. Ipak, kako piše Vreme, i dalje nije utvrđeno da li je došlo do naletanja voza na otkinuti deo teretnog voza, kao ni da li je do sudara došlo krivicom osoblja, ili zbog mehaničkog kvara.Zbog čega Kopenhagen dobija nove telefonske govornice? 3

Britanski nacionalni savetodavni odbor uskoro će početi diskusiju vladinog plana o mobilizaciji radne snage. Tom prilikom će se razmatrati raspodela radne snage, celokupna upotrepa polukvalifikovanih radnika, kao i što veća upotreba žena, kako bi se muškarci slali na teže i opasnije radove.

Plan vlade je da što više koristi izvuče od lica koja su amateri u izvesnim poslovima. Njih bi zaposlili u industrijama umesto radnika, koji bi se uputili na radove od većeg značaja. Žene bi, sa druge strane, bile upotrebnjene za službu na železnicama, omnibusima i tramvajima, prenosi Vreme.

Američka vlada odlaže zabranu uzvoza oružija u Japan, kako prenosi Vreme. U očekivanju da senat počne sa razmatranjem Pitmanovog nacrta zakona, u ministarstvu inostranih poslova uveravaju da je vlada Sjedinjenih Američkih Država za sada rešila da ne primeni mere predviđene tim zakonom.

Ovaj zakon se, naime, odnosi na zabranu izvoza ratnog materijala i municije za Japan. Ono što je senator Pitman napomenuo je da će predložiti da Kongres izglasa ovaj predlog,ali da predsedniku treba da se ostavi potpuna sloboda da tu odluku proglasi važećom odlukom.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari