Među više (penzionisanih) generala, kojima je američki predsednik Donald Tramp poverio civilne dužnosti, sada je i Džon Keli, uposlen da dovede u red – Belu kuću, u kojoj po mnogim ocenama u prvih šest meseci nove administracije „vlada haos i unutrašnji građanski rat“.

Predsednik veruje da je situacija „veoma dobra“. Novi šef kabineta, što znači predsedničkog osoblja na vašingtonskoj Pensilvanija aveniji – trebalo bi, mišljenje je više pažljivih analitičara, da „među prvima ohladi i disciplinuje“ Donalda Trampa.

Endrju Kard, koji je služio DŽordžu W. Bušu kao šef kabineta predviđa: „Keliju će biti veliki izazov da bude u stanju da predsednika Trampa ‘uvede’ u disciplinu kakva mu je potrebna u Ovalnom kabinetu. Veliki generali, zna se, ne dozvoljavaju da impulsi upravljaju ljudima kako da obavljaju poslove; oni cene posledice i rezultate odluka.“

S duge strane, bivši šef predsednikove izborne kampanje Kori Levandovski odmah savetuje generala Kelija da će za njega biti dobro da – u novoj ulozi – „izbegne da menja Trampa“:

„Treba predsedniku da se dozvoli da da bude Tramp. To je ono što ga čini uspešnim više od trideset godina i za šta je glasao američki narod. Ko god misli da će ga promeniti, ne poznaje ga.“
Kelijev nimalo lak zadatak je da, piše Vašington post, „nefunkcionalno zapadno krilo (gde sede najvažniji saradnici predsednika) preuredi u fino podmazanu mašineriju“. Iskusni DŽon Mekloklin, koji je službovao (CIA) u sedam američkih administracija veoma slikovito predstavlja generala Kelija kao „neverovatno disciplinovanu ličnost, koja može da zavede red, ako se životinje u zoološkom vrtu valjano ponašaju“. Priznaje da je pred njim opasnost jer će „Tramp biti Tramp“.

Inače, što se generala u mirovini u predsedničkom okruženju tiče, izračunato je da ih je sada najviše još od vremena Hari Trumana, a pre toga čak od ere neposredno posle građanskog rata.
Tramp je, uostalom, u kampanji pominjao da su „pod Obamom generali bili svedeni na ostatak ruševine, do mere da je to bilo mučno za našu zemlju“.

Pomiritelja Kelija, generala sa četiri zvezdice, stečene u ranijoj armijskoj službi, uoči prvog dana dolaska na posao u Belu kuću sačekala je Trampova „otrovna strela“, još jedan doprinos državnom neredu, tvit u kome poručuje svojim republikancima u Senatu SAD da se „opamete“, a senatorima da „liče na budale“.

U Trampovoj Beloj kući, primećuju poznavaoci prilika, nekad kao „pomešan špil karata“, stoluje trojstvo: porodica, koju predstavljaju ćerka Ivanka i zet Džared Kušner, predsednikovi lojalni sledbenici iz kampanje, uključujući glavnog političkog stratega Stivena Kevina Benona i savetnicu Kelijan Konvej i republikanski partijski sastav, poput potpredsednika Pensa.

Džon Keli je usađen u ovo trojstvo, koje ga izvesno uvažava, a sigurno i pažljivo očekuje kakva će pravila pokušati da uvede. Početni korak je sasvim vojnički: do predsednika se odsad stiže samo preko generala, pa to treba da važi i za ćerku i zeta, naravno kad nisu u porodičnim odajama.
Predviđanja o daljem razvoju, medijski proroci se ipak oprezno klone, dok stanje u Beloj kući kritički raspoloženi posmatraju i kao „naseobinu savetnika različitih ideologija, koje su mešavina populističkih nacionalista, tvrdokornih konzervativaca, tradicionalnih republikanaca i ponekog demokrate“. Kris Vipl, autor „Čuvara kapije“, knjige o delovanju šefova predsedničkog kabineta, kaže da će Kelijev zadatak biti „nemoguća misija, ukoliko ne bude uspostavio potpunu kontrolu“.
Keli je zamenio Rajnsa Pribusa, kome je prošlih dana predskazana „giljotina“. Sabrano je pritom da je za pola godine Donald Tramp u Beloj kući od početno ustoličenih izabranika promenio, sem šefa kabineta kao najnovije žrtve čistke, njegovog zamenika, savetnika za nacionalnu bezbednost, direktora komunikacija, sekretara za štampu.

„Svilen konac“ upućen Pribusu direktno je uručio novopostavljeni direktor komunikacija Antoni Skaramuči, koji je pritom uveo i vulgarni, prostački rečnik u izjavi NJujorkeru, optužujući Rajnsa da od njega u javnost „curi“ iz Bele kuće, nazvavši ga „j…m paranoidnim šizofrenikom“, od koga će uskoro biti zatraženo da ode.

Skaramuči, poput revolveraša, nije poštedeo ni Trampovog glavnog stratega. Novinaru Rajanu Lizi je kazao: „Ovde sam a služim domovini, a ne da pokušavam da pravim sopstveni brend. Ono što želim da uradim je da uništim sve one j…e „, koji otkucavaju medijima i da predsednikovu agendu vratim na na kolosek, kako bismo uspeli za dobro američkog naroda.“

Vašington tajms je uz to preneo i jednom ranije sastavljen zanimljiv spisak Si-En-Ena američkih političara i javnih ličnosti u raznim vremenima, koje su se služile posebno sočnim izrazima ili psovkama. Pominju se Barak Obama i Bajden, Donald Tramp, DŽon Keri, DŽordž W. Buš, DŽimi Karter, Bil i Hilari Klinton, Hari Truman, Ričard Nikson, DŽon Mekejn, Lindon DŽonson i više drugih.
Predsednik je prvo bio zadovoljan ovakvom izjavom. Ali, tu nije kraj. Kasnije je bio drugačije raspoložen ili savetovan: „Skaramučijeve poruke su neodgovarajuće“.
Prvog jutra na dužnosti redara u raspuštenoj Beloj kući, general Keli je otpustio Skaramučija, koji je proveo samo jedanaest dana kao direktor za vezu sa spoljnim svetom Donalda Trampa, uveren da je postavljen za šerifa.

Kelijeva „metla“ dobro je došla i u Beloj kući.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari