A baš sam mislio da će mi kroz ili ispred očiju proći po koja slika Četrnaestog februara. Koji se nekad u Mostaru baš lijepo i raznovrsno obilježavao i slavio. Bez obzira na njegovu tadašnju multisvakakvost. Obilježavao se i slavio kao Dan oslobođenja, tada smo ga tako kontali i zvali, misleći da je to poopštena jedna pojava, baš nekako masovna.

Neznalice, lobotomirani ili šta li, nismo imali pojma da ih je mnogo koji su na sve to gledali kao jedan poznati ovdašnji istoričar mlađe, ili možda sad većsrednje generacije na sličan beogradski oktobarski dan. Kao na dan partizanske okupacije grada. Jer na odgovarajućim spomenicima ili drugim prigodnim mjestima, kao na recimo jednom spomeniku u Imotskom, nije pisalo, u pretpostavljam očekivanju oslobođenja – Ovaj grad su zauzeli partizani tog i tog hiljadudevetdtočetrdesetpete. Ipak, svi smo ga čak i tada slavili kao Dan zaljubljenih. Koja je mješavina slavlja valjda i dovela do bućkuriša u glavi.

Elem, mislio sam dakle da će me obradovati koja sličica o četrnaestom ovom dok veje. Ali, kurate sreće kakve sam, naletih, jeblo me džogiranje po internetu, na svašta a na čelu sa godpodinom Tadićem, u ulozi ovdašnjeg trenutačnog predsjednika republike. Preko Hajata iz Sarajeva. Predsednik Srbije Boris Tadićizjavio je da je za Srbiju prihvatqivo sve što se dogovore legitimni predstavnici naroda i građana u BiH, ali da se od wega ne može nikada očekivati da će dovesti u pitanje postojanje Republike Srpske (RS). Tu sam se prvi put uhvatio u neznanju – predstavnici naroda i građana u BiH. Jer nisam znao da i jedni i drugi imaju ili će imati svoje predstavnike. Ima i drugo zbunjivanje. „Srbija nikad neće odustati od zaštite srpskog identiteta i kulture u BiH. Ne može se nikad od mene očekivati da ću izneveriti interese srpskog naroda, braneći prava Bošnjaka. Nikad ne možete očekivati od mene da ću dovesti u pitawe RS. Ja branim pravo RS na postojawe”, istakao je Tadiću izjavi za sarajevsku nezavisnu TV stanicu „Hajat” … Tadićje podsetio da se izvinio za zločine koje su počinili Srbi, ali i da je tragao za izviwewem koje će neko uputiti wegovom narodu … Pa treće … Prema Tadićevom mišqewu, revizija Dejtonskog sporazuma moguća je samo ukoliko na to pristanu predstavnici naroda i građana u BiH. Eto ih opet. Predstavnika. A evo i zbunjivanja… Predsednik Srbije je naglasio da ni Beograd ni on lično ne daju nikakve instrukcije predsedniku Vlade RS Miloradu Dodiku, niti da on dolazi po wih … “Mislim da je Dodik preretko u Beogradu i da sam je preretko u Sarajevu, Bawaluci, Mostaru” … O mogućnostima zajedničkog ulaska zemaqa zapadnog Balkana u EU, Tadićje rekao da bi time na svojevrstan način ponovo svi Srbi bili u jednoj državi, kao i svi Hrvati i Bošwaci i tako bi ostvarili nacionalne interese.

Pa sam napokon shvatio izvinjavanje, sva raspoloživa diplomatska i politička za razliku od ranije korištenih drugih sredstava, razliku u razumijevanju pojmova naroda, nacije, države, republike, suštinu različitosti politika, Slobine, Vojine, Borisove…

Da hoće opet neki četrnaesti …

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari