U najkraćim crtama: Boris Tadić poručio Crnogorcima da ne brinu. Ministar Bogdanovićporučio kosovskim Srbima da ne brinu. Boris Tadićporučio kosovskim Srbima, takođe, da ne brinu.

Ministar spoljni, Jeremić, oborio svetski rekord u brzom hodanju. MIP poslao medijima depešu da je Jeremićprešao 100.000 kilometara. Ahmet Šalja, ministar finansija i privrede Kosova izjavio da će narednog proleća Kosovo postati član MMF i Svetske banke.

Na konferenciji za novinare s guvernerom Centralne banke Kosova Hašimom Redžepijem, Šalja je govorio o značaju svoje posete Vašingtonu gde je učestvovao na godišnjem sastanku MMF i SB. Rekao je da proces učlanjenja „ide prema planu“ i da će do kraja novembra jedna delegacija MMF predstaviti kvote akcija Kosova u skladu s ekonomskom snagom. Dinkićdo guše u gasnoj i drugim aferama, opravdano nije stigao da analizira domete Šaljine izjave. Ostali cvetkovićevci misle da je u pitanju Šaljina šala, pa će je razmatrati tek pošto se obistini. Zasad su, pošto život ne može da čeka, još kod priče pod kojim uslovima mi ipak prihvatamo neprihvatljivu misiju Euleksa. Biće da se to desilo tokom velikog školskog časa u Šumaricama, kada je predsedniku Srbije iznenada sinulo spasonosno rešenje. Neprihvatljivi Euleks u stvari je prihvatljiv! „Važno je da ta misija ne ugrožava integritet Srbije. (Pa, da!) Mi ne želimo nikakvu štetu albanskom stanovništvu na KiM, jer smatramo da su i Albanci na KiM naši građani, i Srbija nema nikakvih problema sa Euleksom, pod uslovom da ta misija ispunjava određene uslove.“ Srbija je, inače, dosad imala problema sa Euleksom, jer se smatralo da Euleks ne ispunjava „određene“ uslove. I, da ne zaboravim, Tadićje ovom izjavom nakon što je poručio Crnogorcima i kosovskim Srbima, sada poručio i kosovskim Albancima da ne brinu.

Elem, Na Tadićevu euleks deluks velikodušnu izjavu nisu se nešto posebno osvrtali. Tek kada je Tadićev koalicioni partner g. Palma ozbiljno ponovio da je Euleks OK, tada je to postala seriozna poslastica za analizu srpskih mislilaca. Šta ćete, Nobelove nagrade za ovu godinu većsu podeljene, pa nam se sad valja pozabaviti i domaćim umovima, stoga je dobrodošla beseda g. Palme o Euleksu. Upravo, na tom tragu, politički analitičar Đorđe VukadinovićPalminu izjavu o Euleksu naziva čak „opipavanjem terena, koje služi kao izvidnica u cilju pripreme domaće javnosti na promenu politike prema Euleksu, pogotovo imajući u vidu da su i ranije stizali takvi signali, ali u zavijenoj formi“. Wow!! Šta reći osim da u opštoj konspirativno spiritualnoj zavereničkoj atmosferi u kojoj se ne zna ko pije a ko prosipa po tepihu, Velja Ilićpočinje da deluje najnormalnije, jer se sve češće na sve smeje, odgovarajući na većinu najčešće nebuloznih pitanja o dešavanjima na srpskoj političkoj sceni istom rečenicom: „Pa vidite, ne bih ja to komentarisao.“

Sto dana vlade dalo je malo rezultata, mnogo afera i mnogo nerešenih pitanja. Ostaće zabeleženo da nikada nijedno političko rukovodstvo s predsednikom Srbije na čelu u tolikoj količini problema nije slalo tolike razbribrižne poruke na sve strane. Skica toga je količina nepodnošljive lakoće beogradskog „veltanšaunga“ i nepodnošljive patetizacije srpskih čelnika sa Kosova koji, mada i sami jasno sagledavaju stanje stvari, u opštem sluđivanju naroda kao da se takmiče sa Beogradom. U tome prednjače gospoda dr Marko Jakšići Ljubomir Krgovićkojima je bez ikakve sumnje kao čelnicima srpskih opština na Kosovu veoma teško, ali njihovi pozivi Rusiji „da nikako ne pristanu da u Savetu bezbednosti bude izglasana misija Euleksa bez obzira na to da li će to Srbija tražiti“, kao i izjava: „Srbija i naše rukovodstvo, koje nema ništa nacionalnog i državnog u sebi, može da poklekne, ali srpski narod i Ruska Federacija ne treba da pokleknu“, ne samo što izlaze iz okvira političke korektnosti i minimuma nacionalnog samopoštovanja, većse i graniče sa legalnim. Jer zbilja, nemoguće je ne zapitati se šta u prevodu znači takav poziv Rusiji? U kom bi to slučaju Rusija mogla da „ne poklekne“ (interveniše?!) kada „Srbija i njeno rukovodstvo“ lišeno „nacionalnog i državnog“ (izdajničko?!) pokleknu?

Ma kakva bila srpska vlast, a loša je, smešna, groteskna, ponižavajuća za sve građane Srbije, ona se može menjati samo raspisivanjem novih izbora. Ako treba i odmah. Prizivanje Rusije, kao i bilo koje druge države, od strane domaćih političara, u ovom slučaju DSS, pa makar oni bili sakriveni iza realne tragedije kosovskih Srba, apsolutno je nedopustivo. U konkretnom slučaju, samo stoga što dolaze od ogorčenih ljudi koji žive na Kosovu, rečeno bi se moglo „tolerisati“ svrstavanjem u iracionalne političke izjave. Ali, bez obzira na sve, o ovakvim izjavama zaista bi neko od zvaničnika morao smesta da se oglasi. Bar da nam pojasni dokle smo stigli. Ako je to uopšte moguće očekivati od bilo kog srpskog zvaničnika. Samo, ako je moguće, da nam to objašnjenje ne dođe od „kosovski Srbi nemaju razloga za brigu“, ministra za Kosovo, Bogdanovića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari