CEFTA i "mali Šengen" 1Foto: Pixabay/Mhouge

CEFTA, koliko mi je poznato nije umrla. Poznato mi je takođe da su se političari trudili da nad tim Centralno evropskim sporazumom o slobodnoj trgovini obave eutanaziju. Neki su na tome direktno radili a drugi su sa strane mirno i sa zadovoljstvom navijali za eutanaziju.

Sad ti isti političari nad grobom nesahranjene CEFTE drže joj opelo i istovremeno, s posebnim ushićenjem propovedaju rođenju nove CEFTE koju od milja zovu „mali Šengen“.

Dok neobrazovana pastva aplaudira a briselski apostoli aminuju rađanje „malog Šengena“, mi privrednici krstimo se i levom i desnom rukom.

Čini mi se da „mali Šengen“ nije ništa drugo do velika politička magla vladajućih populista u regionu. Oni sad, kobajagi, prave novu regionalnu ekonomsku integraciju a ne odgovaraju na pitanje zašto su uništili CEFTU osnovanu pre 13 godina u Bukureštu.

Ideja CEFTA sporazuma o ekonomskom povezivanju regiona propala je zbog jednostranih odluka političara koje su ih objašnjavali zaštitom nacionalnih privrednih interesa. Za tu propast nismo krivi mi privrednici. Naprotiv, nebrojano puta do sada smo na raznim skupovima ukazivali vladajućim strukturama da njihov upliv u funkcionisanje CEFTA sporazuma i njihove odluke štete našim kompanijama, našim zaposlenima i našim državama. Bacanje je prašine u oči sada aktuelna priča o kosovskim carinama. Do juče su se vladajuće strukture u Srbiji, Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj (dok nije ušla u EU), Crnoj Gori, pa i Albaniji međusobno gložile oko raznih proizvoda – pšenice-brašna, mleka-sira, mesa, flaširane vode, lubenica, paradajza… Sećam se skupa na kome je jedan hercegovački proizvođač hrane izneo podatak da kamion s njegovom robom od Mostara do Skoplja putuje – 12 dana i nije uvek siguran da li će roba stići jer je moguće da je neka od država u međuvremenu uvela novu vancarinsku barijeru i povećala takse.

Takvih primera je na pretek. Sekretarijat CEFTA sporazuma zvanično je u jednom trenutku „snimio“ više od sto raznih barijera kojima vlasti država članica ometaju slobodno kretanje roba.

Stičem utisak da naša zvanična politika želi da kaže nama privrednicima, ali i građanima, kako je CEFTA postala prevaziđena. Kako je prevaziđena kad joj političari u regionu (pa i iz Srbije) nisu dali priliku ni da zaživi kako treba? Isključivo krivicom političke volje ni jedan spor unutar CEFTA nije rešen u Mešovitom komitetu na ministarskom nivou (to je centralni organ CEFTA sporazuma). Sve države imale su koristi od CEFTA sporazuma, a političari tih država ipak su se odlučili za njegovu eutanaziju.

Slična sudbina čeka i „mali Šengen“. Ni on neće odoleti, kao ni „mali Radojica“, lepoti političkog poroka kakav vlada u zemljama regiona.

Zato je suština evropeizacije regiona u iskorenjivanju poroka, a ne u pravljenju praznih ljuštura bez temeljnog sadržaja.

A ključ evropeizacije regiona nije novi sporazum nego unutrašnja evropeizacija država potpisnica takvog sporazuma. Srbija, Albanija i Severna Makedonija neće se kvalifikovati za ulazak u EU zato što su potpisale „mali Šengen“. Ključna obaveza država regiona pre ulaska u Evropsku uniju je da izgrade pravnu državu, uvedu vladavinu prava i zakona, izgrade slobodno tržište, zaštite konkurenciju, ukinu monopole… Zakoni a ne sporazumi omogućavaju slobodan protok roba, ljudi, kapitala, ideja. Zato je najvažnija pravna država jer samo u njoj tržište slobodno funkcioniše, nema barijera i nema političara koji arbitriraju.

Ako je CEFTA na samrti, onda ni „mali Šengen“ nema šanse da prohoda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari